Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Önlem alınmazsa yeryüzü cehenneme dönecek

26.04.2012 12:30
İngiliz bilim insanlarına göre, zengin ülkelerin tüketim alışkanlığı böyle devam eder ve küresel nüfus artış hızında azalma yaşanmazsa, ekonomik ve çevresel krizler kaçınılmaz hale gelecek.

 

İngiltere Kraliyet Akademisi'nce yayımlanan rapora göre, ekonomik ve çevresel felaketlerin bertaraf edilebilmesi için, dünya nüfus artışının kısa sürede durması ve zengin ülkelerdeki aşırı tüketimin hızla azalması gerekiyor.

Nobel ödüllü biyolog Sir John Sulston'ın yönettiği araştırma ekibi, talep eden her kadına doğum kontrol haplarının ücretsiz olarak verilmesini, eşitsizliğin önlenmesi için de tüketim sınırlaması getirilmesini öneriyor.

Önümüzdeki 100 yıllık döneme ilişkin değerlendirmede, 2050 yılında dokuz milyara ulaşacak dünya nüfusunu oluşturan insanların uzun ve sağlıklı yaşayabilmeleri için, birbirine bağlı olan nüfus ile tüketim sorunlarının siyasi ve ekonomik gündemin en başına yerleştirilmesi gerektiği ısrarla vurgulandı.. Raporda, bu iki konunun siyasetçiler tarafından gözardı edildiği, çevre ve kalkınma örgütlerinceyse hafifsendiği belirtildi.

HER 5 GÜNE 1 MİLYONLUK ŞEHİR

Mevcut nüfus artış hızı sabit kaldığı sürece, gelişmekte olan ülkelerin, bugünden 2050'ye kadar her beş günde bir, nüfusu bir milyonu bulan şehirler kurmak zorunda olacağının ifade edildiği raporda, "Küresel nüfus artışı önümüzdeki onyıllarda kaçınılmaz olarak devam edecek. 2050 itibariyle bugün yedi milyar olan dünya nüfusuna, iki milyar 300 milyon kişi daha eklenecek. Bu da yeni bir Çin ya da Hindistan demektir" değerlendirmesinde bulunuluyor.

İngiliz bilim insanlarının raporunda, ekonomik ve çevresel felaketlerin önlenmesi ya da bunların olumsuz etkilerinin azaltılması için, özellikle de gelişmiş ülkelere büyük görev düştüğü kaydedildi. Raporda küresel nüfusun bir milyar 300 milyonluk kısmının, günde 1.25 dolarla geçindiğinin altı çizilirken, gelişmiş ülkelerin karbondiyoksit tüketiminin hızla azalması ve genel tüketim alışkanlıklarının da değişmesi gerektiği ifade edildi.

Kaynak: The Guardian

Bu haber toplam 3128 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri