Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cinayet teröristten eylem avukattan

05.04.2015 12:31
Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesinin ardından, Çağlayan Adliyesinde alınan güvenlik önlemlerine karşı çıkarak, X-ray cihazlarını deviren avukatların, DHKP-C yanlısı ÇHD’liler olduğu ortaya çıktı...

DHKP-C’li teröristlerin Çağlayan Adliyesindeki terör eylemi sonrası arttırılan güvenlik önlemlerine yönelik protestoların altından da DHKP-C bağlantılı dernekler çıktı. 

Çağlayan Adliyesinde x-ray cihazlarının parçalandığı eylemi, 2013’teki DHKP-C soruşturmasında başkanı dahil 21 üyesi tutuklanan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu’nun (HHB) organize ettiği ortaya çıktı. ÇHD ve HHB’nin sosyal medya hesapları üzerinden “Adliyeler bizimle özgürleşecek”, “direniş” , “Barikata yüklenerek adliyeye giriyoruz” mesajlarıyla eylem çağrısı yapıldığı, güvenlik görevlilerinin darp edilip cihazların tahrip edildiği eylemde gözaltına alınan Zülfükar Erden, Hüseyin Boğatekin ve öldürülen teröristler için adliye önünde slogan atan Süleyman Gökten’in de ÇHD üyesi oldukları tespit edildi. 

2013’TE ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN TUTUKLANDILAR

2013 yılında ÇHD ve Halkın Hukuk Bürosu isimli derneklere baskın yapılmış, ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, ÇHD İstanbul Şubesi Başkanı Taylan Tanay dernek üyeleri Güçlü Sevimli, Güray Dağ, Ebru Timtik, Barkın Timtik, Günay Dağ, Şükriye Erden, Naciye Demir, Efkan Bolaç ve Gülvin Aydın’ın da arasında oldu birçok kişi DHKP-C “terör örgütüne üyelik”, “örgüt liderlerinin talimatlarını cezaevinden dışarıya taşımak”, “tehdit ve şantaj” gibi suçlamalarla tutuklanmıştı. Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edildiği terör eylemi sonrası artırılan güvenlik önlemine karşı adliyede başlatılan “avukatlar direniyor” eylemini de yine aynı grubun organize ettiği belirlendi.  

SOSYAL MEDYADAN DİRENİŞ ÇAĞRISI

X-ray cihazlarının devrilip tahrip edildiği Çağlayan Adliyesindeki eylem çağrısının ÇHD’nin sosyal medya hesabı üzerinden yapıldığı ifade edildi. Eylem çağrısının ÇHD İstanbul Şubesi hesabından 2 Nisan’da “ÇHD ve hukuk örgütlerinden çağrı!” başlığı ile yayınlandığı, yine aynı hesaptan “AKP kanun değişikliğine dahi ihtiyaç duymuyor Direneceğiz, Direneceğiz, Direneceğiz”, “adliyeler bizimdir bizimle özgürleşecek”, “Avukatlar çevik kuvvet kalkanlarıyla atılıyor”, “mesleğimizin onuru için mücadele edeceğiz”, “Barikata yüklenerek adliyeye giriyoruz” şeklinde paylaşımlar yapılarak çağrıların yinelendiği bildirildi. 

GÖZALTINA ALINANLAR DA AYNI GRUPTAN

Hukukçuların spontane gerçekleştirdiği bir eylem gibi gösterilmek istenen işgalde, güvenlik görevlilerini darp edip cihazları tahrip ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan Zülfükar Erden, Hüseyin Boğatekin ve teröristler için adliye önünde eylem yapan Süleyman Gökten’in ÇHD üyesi olduğu, Göktekin’in 2013 yılındaki DHKP-C operasyonu sırasında şüphelilere destek eyleminde basın açıklaması yaptığı vurgulandı. 

ADLİYE BASMAYA ALIŞIKLAR

ÇHD’liler daha önce de “çevreci avukat!” kılığında adliyeyi basmıştı. Gezi eylemleri sırasında da kimliklerini “bir grup çevreci avukat” şeklinde gizleyen ÇHD’liler Çağlayan Adliyesini işgal etmiş, adliye içerisinde eylem yapmıştı. Teröriste terörist demediği için büyük tepki çeken Aydın Doğan medyası olayların yaşandığı dönemde eylemi masumane göstermek için ÇHD’lilerin isimlerini gizlerken, Akit “Çevreci değil çeteci” haberi ile eylemi gerçekleştirenleri isim isim ifşa etmişti.

2013’TEKİ EYLEMLERİ DE ÇHD ORGANİZE ETMİŞTİ

Adliyede x-ray cihazlarının devrildiği, güvenlik görevlilerinin tehdit edilip darp edildiği eylemleri, 2013’te DHKP-C’ye ilişkin operasyonda tutuklanan ÇHD’lilerin organize ettiği ortaya çıktı. Terör saldırısı sırasında teröristler lehine eylem yapan ve gözaltına alınan Süleyman Gökten ile adliyede aramaya engel olmak isteyen Zülfükar Erden, Hüseyin Boğatekin’in de ÇHD üyesi oldukları tespit edildi.

Bu haber toplam 1934 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri