Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin'den ABD'ye 'provokasyon' suçlaması

20.12.2015 14:09
Çin, Güney Çin Denizi'ndeki yapay takım adalarından olan Spratly üstünde B-52 tipi uzun menzilli bombardıman uçağı uçuran ABD'yi 'provokasyon yapmakla' suçladı.

Çin güvenlik personelini de 10 Aralık'ta yaşanan olayın ardından 'yüksek alarm'seviyesine çıkarıp personeline bölgeden ayrılmaları uyarısında bulundu.

PENTAGON: SORUŞTURULACAK

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Çin'in şikâyetinin soruşturulacağını söyledi. Çin, Güney Çin Denizi'nin kontrolünün büyük bir kısmının kendi kontrolünde olduğunu iddia ediyor.
Çin Savunma Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, ABD'nin tartışmalıSpratly Adaları (Nansha) üstünde bombardıman uçağını uçurarak bölgede gerilimi kasten tırmandırdığını belirtti.

MUHTEMELEN HAVA ŞARTLARINDAN KAYNAKLI'

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, B-52'lerin görevde olduğunu ve birinin 'muhtemelen kötü hava şartlarından kaynaklı' kazara takımadalara bağlı Cuarteron Mercan Kayalıklarınının 2 deniz mili içinde seyrettiğini yazdı.

ÇİN ÖNLEM ALINMASINI İSTEDİ

Çin, uçuşların ‘ciddi askeri provokasyon yarattığını' söyledi ve ABD'yi benzer durumların yaşanmaması için önlem alması konusunda uyardı.
ABD, tartışmalı Güney Çin Denizi'nde herhangi bir taraftan yana tavır almadı fakat ordusu için bölgede 'navigasyon özgürlüğü' politikası izledi.
Pentagon sözcüsü Bill Urban ise B-52 bombardıman uçağının bu politikanın bir parçası olmadığını söyledi. Uzmanlar, uçuşun bir navigasyon hatasından kaynaklanmış olabileceğini ifade ediyor.

Bu haber toplam 1200 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri