Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin'den Devrim Gibi Karar

16.11.2013 03:29
Çin Komünist Partisi tarafından bugün açıklanan reform kararlarına göre, 1980'den bu yana uygulanmakta olan tek çocuk politikasında gevşetme kararı alındı.

Çinli liderler ülkede 1980’den bu yana uygulanmakta olan tek çocuk politikasını gevşetme kararı aldı. Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından bugün açıklanan reform kararlarına göre, tek çocuk politikasında değişikliğe gidiliyor.

Resmi basın tarafından duyurulan değişiklik uyarınca, çiftlerden birinin kardeşinin bulunmaması ikinci çocuk hakkı için yeterli hale gelecek. Mevcut düzenlemeler ise hem anne hem de babanın tek çocuk olması halinde ikinci çocuğa izin veriyor.

Çin Halk Cumhuriyeti, 1980 yılında tek çocuk politikasını uygulamaya başladı. Dünyanın en kalabalık ülkesi, tek çocuk politikasıyla nüfusun hızlı artışını önlerken, uzun vadede ciddi problemler ortaya çıktı. Özellikle kırsal kesimde erkek çocuk patlaması yaşanırken, nüfus piramidi bozulmaya başladı. Ülkede 60 yaşını aşanların 2050 yılında nüfusun yüzde 31.1’ini oluşturacağı tahmin ediliyor. Çin Komünist Partisi’nin 373 kişilik eliti, geçen hafta sonunda düzenlediği kapalı toplantıda ülkenin karşı karşıya bulunduğu temel sorunları ele almış ve kapsamlı reform taslağını görüşmüştü.HABERVAKTİM

Bu haber toplam 1666 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri