Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cindoruk Meclis'e rest çekti 'gelmem' dedi

14.10.2012 02:42
TBMM eski Başkanı ve DYP eski lideri Hüsamettin Cindoruk, Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonuna bilgi vermeyi reddetti.

TBMM eski Başkanı ve DYP eski lideri Hüsamettin Cindoruk, Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonuna bilgi vermeyi reddetti. Cindoruk, ‘’Komisyonın çalışma tarzı,yasama organına yakışmayan biçimde ve içtüzüğe aykırı niteliktedir’’ dedi.

Komisyonun davetine yazılı bir yanıt gönderen Cindoruk, ‘’27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980 tarihlerinde ülkenin yaşadığı ağır iki darbenin sanığı, tanığı ve karşıtıyım. TBMM’yi kapatan, meşru olmayan Meclisler kuran, idamlar gerçekleştiren dehşet verici bu süreçlerin, yaralı bir yasamama organı tarafndan araştırılmasına katkı sağlamayı çok isterdim. Ne var ki; araştırma komisyonunun son günlerde giderek bir soruşturma komisyonuna dönüştüğünü gözlemliyorum’’ dedi.

Komisyonda bilgi veren bazı kişiler ile komisyonun bazı üyelerinin ‘’Geçmiş dönem yasama faaliyetlerini, yetki ve görevlerini sorgulayan, yargılayan bir tutum içinde olduğunu’’ da savunan Cindoruk, ‘’Tutuklu bir kısım vatandaşlarımızın gıyabında, savunma hakları’nı kısıtlayan suçlamaları bir araştırma kapsamında görmek, Meclis içtüzüğüne de, teamüllerine de aykırıdır. Dört yıl Yüce Meclis’e başkanlık eden, hukukçu bir parlamenter olarak, davetinize icabet edemeyeceğimi üzülerek, cevaben arz ederim.” dedi
 

Bu haber toplam 2552 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri