Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çipli kimlikler hazır

10.04.2012 10:10
Yeni kimliklerde parmak izi uygulaması olacak ayrıca kimlikler sağlık karnesi, ehliyet ve vergi kimlik kartı olarak da kullanılabilecek
Osmangazi İlçe Nüfus Müdürlüğü, yakında ülke genelinde uygulamaya konulacak "çipli" kimliklere hazır.
Pilot il seçilen Bolu'da 220 bin kişiye "çipli" kimlik kartı dağıtıldı. Bu kartlarla yapılabilecek işlemler gözden geçirilirken, Türkiye genelinde 3 sene içinde yeni kimlik kartı dağıtımının tamamlanması planlanıyor. Basılacak kimlik kartlarında diğer bir yenilik olarak TÜBİTAK tarafından geliştirilen parmak izi uygulaması bulunacak.
 
Yeni kimliklerin sağlık karnesi, ehliyet ve vergi kimlik kartı olarak da kullanılabileceği öğrenildi. 10 yıllık kullanım ömrüne sahip olacak kimlikler için nüfus müdürlükleri çalışmalarını sürdürürken, Osmangazi İlçe Nüfus Müdürlüğü hazırlıklarını tamamladı. Vatandaşın nüfus müdürlüğündeki rahatlığının ön planda tutulduğu projede, artık nüfus müdürlüklerine gelen vatandaşlar işlemlerini rahat sandalyelerde oturarak yapacak. Yeni kimliklere adaptasyon sürecini tamamladıklarını dile getiren Osmangazi İlçe Nüfus Müdürü Meryem Civelek, "Banko sistemini kaldırarak masa sistemine geçtik. Yeni "çipli" kimlikler için parmak izi alınırken memurumuz ve vatandaşlarımız zorluk çekecekti. Komple yeni dizayn ettik. Daha temiz ve elverişli sisteme geçtik. Hizmetimizin daha seri ve çabuk yapılmasını istiyoruz" dedi.
 
Nüfus müdürlüğünde işlem yapan vatandaşlar, "Hayatımız kolaylaşıyor. Özellikle sıra numarası alarak işlem yapılabilmesi zaman açısından büyük avantaj. Bu kurumların böyle gelişerek daha hızlı hizmet verdiğini görmek sevindirici. Sıra numarası ile artık sıra kavramının da önüne geçilmiş oldu. Vatandaşlar bankolar önünde ayakta bekleyerek değil de oturarak işlem yapabiliyor. Yeni kimlikler için hazır hale getirilen nüfus müdürlüğü hem vatandaş hem de memur için kolaylık sağlıyor" dedi.
 
 
İHA
Bu haber toplam 2092 defa okunmuştur
Çağın Gereği
Seydi Ahmet TURAN
İlimlde Bilimde Teknolojide Devrimler yaşanıyor.1983 Türkiyesi ile 2012 Türkiyesi çok farklı.Tablet Bilgisayar ile okullar farklı olacak.Binlerce ağaç kesilip kağıt olmayacak,Doğa temiz olacak Yeni Kimlikler Bilgi Çağınının gereği tabiiki çok farklı olacaktı.adat sokakta kimlik buluyor.Kimlikteki şahıs adına her türlü sahtekarlığı yapıyor para çekiyor cep telefonu hatları hatta bir zamanlar gemi alınıp bir şahıs üzerine borç çıkarılmıştı.böyle rezaletler sona erecek inşallah sahtekarlıkların önüne geçilecek.Böylece Bulunan kimlikler sahibihe iade edilecek çünkü bulan kişinin parmak izi farklı sahibinin farklı.Çağın yeniliklerinin takip edilerek ülkemize kazandırılması hakkında emeği geçen yetkililerin ellerine sağlık yüreğine sağlık
10 Nisan 2012 Salı 14:56
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri