Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Müslümanları kızdıran BBC dizisi

29.08.2012 13:20
İngiliz yayın kurumu BBC'de yayınlanan yeni komedi dizisi, ülkede yaşayan Müslümanların tepkisini çekti.

Citizen Khan (Vatandaş Khan)" isimli komedi dizisinin önceki akşam BBC1'de ilk bölümünün yayınlanmasının ardından, kurum 200'den fazla şikayet aldı.

"Asyalılarla ilgili olumsuz klişeler yaratmak", "Kuran-ı Kerim'e saygısızlık" gibi sebeplerle eleştirilen dizide, İngiltere'de yaşayan Pakistan asıllı bir aile anlatılıyor.

Dizide özellikle, evin babasının kızını canlandıran kişinin, ağır makyaj yapmasının ve babası odasına girdiğinde başörtüsünü takarak, Kuran-ı Kerim'i okuyor gibi yapmasının tepkiye neden olduğu bildirildi. Evin reisini canlandıran ve aynı zamanda dizinin yapımcısı olan Adil Ray daha önce yaptığı açıklamada, "dizinin İngiltere'deki Müslüman toplumun kendine gülmesini sağlayacağını" söylemişti.

BBC'den konuya ilişkin yapılan açıklamada ise, "Citizen Khan dizisi çok olumlu bir başlangıç yaptı. İlk bölümünü 3,6 milyon kişi izledi. Yeni bir dizi her zaman izleyicilerden farklı tepkiler alır. Dizideki karakterler komedi karakterleridir ve toplumu temsil ettikleri anlamına gelmemektedir" denildi.

 

Bu haber toplam 4466 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri