Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemiklerle ilgili bir gözaltı

23.03.2009 17:57
Cizre'de kazılarda bulunan kemiklerle ilgili olarak Kayseri Jandarma Alay komutanı Temizöz gözaltına alındı.
Şırnak'ın Cizre ilçesinde bulunan kemiklerle ilgili olarak Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz gözaltına alındı. Gözaltına alınan alay komutanı, Diyarbakır'a götürülüyor.

CEMAL TEMİZÖZ KİMDİR ?

JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan'a göre örgüt adına infazları gerçekleştiren kişi ve sonrasında itirafçı olan Abdülhakim Güven, Cizre'de o dönemde görevli yüzbaşı Cemal Temizöz'ün emrinde bir ekip kurmuş ve birçok faili meçhul cinayet işlemişti.

Çankaya, Seyranbağları nüfusuna kayıtlı Fırat Altın kimliğini kullanan Abdulhakim Güven'in, minibüsleri durdurup kadınların altınlarına el koyduğunu ve müteahhitlik firması kurarak kısa zamanda büyük servetler elde ettiğini anlatan Aygan, Güven'in faaliyetlerini şöyle sıraladı. "Abdulhakim Güven partiden ayrıldıktan sonra, önce Jandarma Bölge Komutanlığı'nda sorgulandı. Onlarla birlikte çalıştı. Hiçbir itirafçı, onun kısa zamanda sahip olduğu maddi imkanlara sahip olamadı. Kurtoğlu Lojmanları'nın karşısında daire aldı. Bir inşaat şirketi kurdu. İsmi, Güney İnşaat Gıda ve Sanayi Ticaret'iydi. Devlet ile kurduğu ilişkiler, Cizre'de partiye karşı faaliyet yürütmesi, orada kendi şahsına menfaat sağladı.

Şırnak ve Cizre'de ayrı bir ekip vardı. Abdulhakim Güven, Hıdır Altuk, Adem Yarkın, Hüseyin Bülbül isimli itirafçılardan kurulu bu ekip, oradaki İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Cemal Temizöz'ün emrindeydi. Yanlarına da bir-iki tane sivil uzman çavuş verilmişti. Bunlar orada terör estirdiler. Kimi insanları milis diye veya kardeşi dağda diye kuyulara atmışlardı, kimilerinin evlerinin altına anti-tank mayını koymuşlardı, kimisini sığınağa koyup, yani sığınağa baktırma bahanesiyle bomba atarak imha etmişlerdi.

Kaynak:Zaman
Bu haber toplam 968 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri