Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cizre ve Yüksekova il merkezi oluyor

19.01.2016 17:14
Davutoğlu, daha güvenli olması için idari yapı olarak Şırnak'ın Cizre'ye, Hakkari'nin ise Yüksekova'ya taşınacağını açıkladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, terör saldırıları dolayısıyla harabeye dönen şehirlerin yeniden imar edileceğini ifade etti.

Londra’ya giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevaplandıran Davutoğlu, önemli açıklamalar yaptı.

Operasyon öncesi, operasyon süreci ve operasyon sonrasında atılacak adımların birbirini tamamlayacağını ifade eden Başbakan Davutoğlu, hayatı normalleştirmek adına bazı adımların atılacağını vurguladı.

Davutoğlu şunları söyledi:

CİZRE VE YÜKSEKOVA İL MERKEZİ OLACAK

"Sur’da tarihi doku niteliği taşımayan, virane şeklindeki yapılar tasfiye edilip o tarihi dokuya uygun yapılar söz konusu olacak. Evlerin oturulacak hali kalmamış, evden eve duvarları kırarak geçişler yapmışlar. Bunları da tasfiye edip oranın insanca yaşanır hale gelmesi sağlanacak. İdari bazı tasarruflarımız olabilir. Cizre’nin ve Yüksekova’nın il merkezi haline dönüşmesi gibi. Dokuları buna çok uygun. Şırnak’ta Cizre’nin Hakkari’de Yüksekova’nın durumu uygun. Bu anlamda Yüksekova havaalanı ve şehrin yayılması da dahil olmak üzere bunları da çalışıyoruz, idari yapı itibariyle. İl merkezinin değişmesi. Şırnak çok dar bir konumda. Halbuki Cizre çok geniş bir alan. Hakkari’nin genişlemesi zor, Yüksekova genişliyor fakat il yapılanmasına dönüşmediği için de bir güvenlik ya da hizmet alt yapısı olmuyor"

Başbakan Davutoğlu: Hakkari ve Şırnak il merkezleri taşınacak VİDEO

Bu haber toplam 970 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri