Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cizre'deki operasyonların bilançosu

12.02.2016 00:29
Şırnak'ın Cizre ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik "Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu" sona erdi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde PKK'lı teröristlere yönelik 14 Aralık 2015'te başlatılan ve 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti tarafından yönetilen "Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu", başarıyla tamamlandı.

Kırsaldaki saldırılarını şehirlere taşıyan PKK'lı teröristlere yönelik Şırnak'ın Silopi ve Cizre ilçelerinde 14 Aralık 2015'te ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan ve 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti tarafından yönetilen operasyonların 59. gününde, Cizre teröristlerden temizlendi.

OPERASYONLARIN BİLANÇOSU

Güvenlik güçlerince 600'ü aşkın teröristin etkisiz hale getirildiği, çoğu el yapımı patlayıcılarla tuzaklanmış yaklaşık 700 barikatın kaldırıldığı, 300 çukurun kapatıldığı, evlerde tuzaklanan bini aşkın patlayıcının etkisiz hale getirildiği operasyonlarda, teröristlerin saldırıları sonucu 13'ü asker, 10'u polis 23 güvenlik görevlisi şehit oldu.

İlçede 59 gün süren operasyonlarda, terör örgütü PKK'nın gerek sözde ilçe yöneticileri gerekse dağ kadrosundan gelerek ilçedeki saldırılara katılan mensupları da ağır darbe aldı. Güvenlik kaynakları, etkisiz hale getirilen ya da kaçan çok sayıda teröristin yanı sıra teslim olmak isteyen birçok teröristin de terör örgütü tarafından infaz edildiğinin belirlendiğini bildirdi.

TERÖRİSTLER ÇEMBERE ALINARAK SIKIŞTIRILDI

Güvenlik güçlerince insansız hava araçlarından elde edilen görüntülerin kriz merkezinden takibi ile terörist grupların hareketi doğrultusunda ekiplerin yönlendirildiği operasyonlarda, güvenlik güçleri çemberi daraltarak ilerledi ve örgüt üyelerini dar bir alana sıkıştırdı.

YAKARAK KAÇTILAR

Operasyonlarda kaçış yolları kapatılan teröristler, tüm silah ve mühimmatı yığdıkları alanda, güvenlik güçlerine keskin nişancılarla ateş açarak direnmeye çalışırken, üs olarak kullandıkları binaları da ateşe vererek kaçtı.

Teröristlerin son olarak Sur Mahallesi'ndeki Ebul İz Caddesi ile Cudi Mahallesi'ndeki Beyazıt Sokak ve Nusaybin Caddesi arasındaki dar alana sıkıştırıldığı operasyonlarda, 59 günlük sürenin ardından ilçe teröristlerden arındırıldı.

Güvenlik güçleri, sokağa çıkma yasağının halen devam ettiği Cizre'de çukurları kapatmak, barikatları kaldırmak, tuzaklanan patlayıcıları imha edip ilçeyi vatandaşların yaşamına uygun hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu haber toplam 1008 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri