Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Metin Akpınar CHP ve AKP'yi kızdıracak

29.08.2012 14:20
CNNTürk'te Enver Aysever'in programına katılan Metin Akpınar, AK Parti hükümetinin icraatlarına ve CHP'ye ağır eleştirilerde bulundu.
Akpınar, TÜSİAD ile AK Parti arasındaki gerilimden, ülkeye giren sıcak paraya, Arap Baharı'ndan Suriye'de yaşananlara ve komşularla sıfır sorun politikasını mizahi uslubü ile ince ince eleştirdi.
 
Orhan Pamuk ile ilgili eleştilerde kendini tutamayan ünlü güldürü ustası, CHP ile ilgili kaygıları olduğunu belirterek, Atatürk Cumhuriyeti'nin ilk yıllarındaki ekonomik tablo ile AK Parti hükümeti döneminin karşılaştırmasını da yaptı. Akpınar'ın sözlerinden Orhan Pamuk gibi Cem Yılmaz da nasibini aldı. İşte programda öne çıkan bazı bölümler...
 
CNN TÜRK'te Enver Aysever'in Aykırı Sorular programına konuk olan sanatçı Metin Akpınar, "Ben bir Atatürkçüyüm ama Kemalist değilim. Ben bağnaz Kemalistçilere de Komünistlere de karşıyım" dedi. "Yeni CHP'nin Atatürk'ün partisi olup olmadığı konusunda endişelerim var" diyen Akpınar, "CHP'deki kargaşanın bir an önce çözülmesi gerekiyor" şeklinde konuştu. Akpınar bir soru üzerine de "Cumhuriyet'in dini İslam'dır" açıklamasında bulundu.
 
KÜRT SORUNUNU ARTIK "TÜRK" KİMLİĞİ İÇİNDE ÇÖZEMEYİZ
 
Kürt sorununda önemli bir aşamanın geçildiğini kaydeden Metin Akpınar çözümün demokratik bir düzende bulunabileceğini söyledi. Sorunun artık Türk kimliği içinde bir çözüm bulunamayacığını kaydeden Akpınar "Türkiyelilik" kavramına karşı olmadığını söyledi. "Artık bu topluma Türk kavramının etnik bir içeriğinin olmadığını anlatamayız, bence bu aşıldı" diyen Akpınar yeni anayasaya işaret etti. "Yeni anayasada Türkiye Türklerden ve Kürtlerden müteşekildir, Türkiye'nin dili Türkçe ve Kürtçedir mi demeli yoksa daha yuvarlak bir ifadeyle allayıp pullayıp mı halletmeli?" diye soran Metin Akpınar çözümün "empati, biz kültürü ve demokrasi" ile mümkün olacağını söyledi.
 
ATATÜRKÇÜYÜM AMA KEMALİST DEĞİLİM
 
Cumhuriyetçi kimliği üzerine de konuşan Akpınar, "Ben bir Atatürkçüyüm ama Kemalist değilim. Ben bağnaz Kemalistçilere de Komünistlere de karşıyım" dedi. "Yeni CHP'nin Atatürk'ün partisi olup olmadığı konusunda endişelerim var" diyen Akpınar, "CHP'deki kargaşanın bir an önce çözülmesi gerekiyor" şeklinde konuştu. Akpınar bir soru üzerine de "Cumhuriyet'in dini İslam'dır" açıklamasında bulundu.
 
 ORHAN PAMUK KİMMİŞ YA!
 
Programda dünyaca ünlü Nobelli yazar Orhan Pamuk'a yönelik sert eleştiriler de yönelten Metin Akpınar "Orhan Pamuk kimmiş ya!" dedi. Pamuk'un Kemalist elitleri eleştiren röportajın gündeme gelmesiyle hayli sinirlendiği gözlenen Metin Akpınar "ben de Orhan Pamuk'tan bıktım" dedi.
 
İşte Enver Aysever ile Metin Akpınar arasındaki o çarpıcı diyaloglar:
 
Orhan Pamuk röportajında "Türkiye'de tepeden bakan Kemalist şımarık tiplerden bıktık" mealinde şeyler söyledi. Dünya çapında bir yazarın bu sözleri yankı uyandırdı...
 
Ben de bu sözlerin dünya çapında oluşunu dehşet ve ibretle karşılıyorum. Bu popüler kültür bizim canımıza okudu. Sen hem eski ile yeni kar hem de bana yeni bir şey anlatıyomuş gibi yaz. Hem de Atatürk'ün kafasına s.çan martıları dolaştır dolaştır Atatürk'ün kafasına ettir. Sonra da senin kültürün gelişmiş olsuni ötekisi de popüler pis kültür olsun... Vay efendim vay... Orhan Pamuk kimmiş ya!
 
Kimmiş?
 
Pamuk!
 
Sevmiyor musunuz?
 
Sevmiyosun değil ama yaptığı işi okuyorum. Ama bu söylemde bana verdiği hiç bir şey yok. Aldığı ödülü de güle güle kullansın...
 
BEN DE ORHAN PAMUK'TAN BIKTIM
 
Okuyor musunuz Orhan Pamuk'u? Okuyamıyorum...Okunmuyor bence. Bir kaç tanesini okumaya çalıştım ama istismar seziyorum... 'Atatürk şunları yapmış Atatürkçüler şudur, Atatürkçüler budur... Ben artık Atatürkçülerden bıktım...' Daha sen yeni geldin ama ben de Orhan Pamuk'tan bıktım...
 
Kaynak: MİLLİYET
Bu haber toplam 4754 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri