Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÇOCUĞU KAÇIRILAN AİLELERDEN PKK'YA İSYAN!

02.12.2012 13:50
Ortaokul sıralarında tanıştığı bazı arkadaşları, kandırdı; öldürmekle tehdip edip, alıp götürdüler; öğretmen olmasını beklerken dağdan cesedi geldi...

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, terör örgütü PKK’nın elinde 1000’in üzerinde çocuk olduğunu açıklamıştı. ‘Bizim başımıza geleni başkaları yaşasın istemeyiz’ diyen çocukları kaçırılmış gözü yaşlı anne ve babalar, örgüte isyan etti.

Star'ın haberine göre, Kürt aydını ve yazarlar Muhsin Kızılkaya ile Ümit Fırat da PKK'da savaş ahlakı olmadığına dikkat çekti.

ÖLÜ MÜ SAĞ MI BİLMİYORUM

-Çocuğu dağa çıkan baba A.A: “Çocuğum ortaokul sıralarında tanıştığı bazı arkadaşlarının kandırmasıyla dağa çıktı. Çok iyi niyetli ve herkese yardım etmesini seven biriydi. 14 yaşlarında tanıştığı bazı arkadaşları onu sürekli eylemlere yöneltti. Ama iş işten geçmişti. Bir gün eve gelmedi ve korktuğumuz başımıza geldi. Sonra dağda olduğunu öğrendik. Ölmüş müdür kalmış mıdır habersiziz. Böylesi çocukları kandırmak kolay olduğu için örgütün hedefi arasında olan 14 ila 18 yaş arası çocuklar”

ÖLÜ HALİ, ‘KURTAR BENİ ANA’ DİYORDU

-Çocuğu dağa çıkan baba E.Y: ”Oğlumun henüz bıyıkları yeni terlemişti. Eve geç gelmeye başlayınca onu uyarmak istedim. Ama o yolunu seçmişti. Sonrasında dağda olduğunu öğrendik. Dünyamız başımıza yıkıldı, çok iyi projeleri vardı, okumak doktor olmak istiyordu. Ama beyinlerini yıkayanlar ona dağ yolunu göstermişti. Kitlesel eylemlerde taş ve benzeri maddeleri atan çocukların polis tarafından işlem yapılmadan bırakıldığını öğrendim. Bu çok önemli bir gelişme. Örgütün işine gelmedi çünkü suçlu çocuk örgütün vazgeçilmez kaynaklarından biri.”

 

 

-Hakkari’den çocuğuna dağa giden anne R.S.: “Biz onun öğretmen olmasını beklerken, gencecik yaşta dağdan cesedi geldi. Evladımın cesedine bakarken, ‘onu böyle mi toprağa verecektim’ dedim. Sanki bakışları, ‘kurtar beni ana’ diyordu. Oğlum dağa götürüldükten sonra peşine düştük. Kimse bize doğru bir adres vermedi. Dağdan dağa dolaştık. Ama bir türlü yakalayamadık.”

EVİMİZİ BASIP ÇOCUĞUMUZU ALDILAR

-Van’dan oğlu dağa kaçırılan anne A.Y: ”Örgüt evimizi bastı. Bir çocuğumuzun kendilerine verilmesini istedi. Biz de karşı çıktık. Bizi öldürmekle tehdit ettiler. Sonra 15 yaşındaki çocuğumuzu alıp götürdüler. Çünkü içimizde tek bekar oydu. Alıp götürdükten sonra bir daha kendisinden haber alamadık.”

DAĞA ÇIKMAYI BİR OYUN SANMIŞTIM

-Şırnak’ta güvenlik güçlerine teslim olan örgüt üyesi 18 yaşındaki A.G: “Çocuk yaşta dağa çıktım. Çocuktuk bize her şey oyun gibi geliyordu. Bir de gözümüzü açtık dağda aç ve sefil durumdaydık. Birkaç yıl kaldım. Sonunda yapamayacağımı anladım ve kaçtım. Bana benim gibi yapmak isteyen çok sayıda kişi var ama cesaret edemiyorlar. Çünkü böylesi durumlarda bazıları ölümle cezalandırılıyor. Korkutuluyorlar, çocuklar da bu nedenle kaçamıyor. ”

 

Star 

Bu haber toplam 2436 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri