Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Çocuk militan' başına 5 bin dolar

04.09.2011 12:19
Terör örgütü PKK, çocukları kandırıp militanlaştıranlara her çocuk başı 5 bin dolar para ödülü veriyor.
Kolay ikna edilmeleri nedeniyle çocuk yaştaki kitleyi militan kardosuna katmak için hedef seçen PKK, 14 yaşındaki çocuğu dağa çıkarana 5 bin dolar ödül veriyor. PKK’nın çocuklarda dini eğitim almamış olmaları kriterini de arıyor.
 
TÜRK güvenlik ve istihbarat birimleri, sınır ötesi operasyonların yoğun şekilde sürdüğü son dönemde dağa çıkacak eleman bulmakta zorlanan terör örgütünün, katılımı artırmak için yeni yollara başvurmaya başladığını belirledi. Buna göre örgüt propagandası yapılan hedef kitlenin yaş grubu küçültüldü. Doğu ve güneydoğuda 14-15 yaşındaki gençlerin ikna edilmesi için Kandil’den talimat verildiği belirlenirken, üst yaş sınırı 17 olarak konuldu.
 
17 yaşın üzerindekiler sokağa
 
17 yaş üzerindekilerin dağ kadrosuna katılıma ikna yerine şehirlerdeki provokasyonlarda kullanılmak üzere yönlendirildiği tespit edildi. Terör örgütü ayrıca dağa, yeni genç getirenlere para dağıtmaya da başladı. Katılıma göre kişi başı 3 ile 5 bin dolar arasında değişen ödeme yapıldığı bildirildi.
 
Dini eğitim almamış olsunlar
 
İleri yaşlarda PKK’ya katılan teröristlerin özellikle Zerdüştlük propagandası gibi dini konularda sık sık itiraz etmesi ve pişmanlık eğilimi göstermesi PKK’nın yeni arayışlara girmesine neden oldu. Çocuk sayılabilecek yaşta dağa çıkan ve dini bilgisi zayıf kesimlerden seçilen örgüt mensuplarının ise kamplardaki derslerle, dini ve kültürel konularda kolayca ikna edildiği kaydedildi.
 
Karayılan 21 gün sonra ortaya çıktı
 
Öte yandan İran ordusu tarafından 13 Ağustos’ta yakalandığı açıklanan PKK’lı Murat Karayılan’ın ilk görüntülü mesajı ortaya çıktı. Almanya’da düzenlenen Kürt Kültür Festivaline görüntülü mesaj gönderen Karayılan, “Benim için yakalandı, tutuklandı dediler. Bunların hepsi yalan. Ben işte buradayım” diye konuştu. Görüntülerin Kandil’de bir dağ yamacında çekildiği belirtildi.
 
Yakup BULUT/STAR GAZETE
Bu haber toplam 1828 defa okunmuştur
insanlik ayibi
ismail sarialtin
bir insan hayati bu kadar ucuz mu
04 Eylül 2011 Pazar 20:24
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri