Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çok yüksek hızlı tren Ankara - Konya seferine başladı

25.05.2015 14:12
Hızı saatte 250 km'ye kadar ulaşan yüksek hızlı tren yerini 320 km yapan çok yüksek hızlı trene bıraktı.

Test sürüşleri tamamlanan turkuaz renkli yeni çok yüksek hızlı tren setlerinden ilki Ankara-Konya YHT hattında dün hizmete girdi.

TCDD Yüksek Hızlı Tren Bölge Müdürü Abdurrahman Genç, "Çok yüksek hızlı tren seti, dünyadaki örnekleri içinde en üst standartlara sahip. Konfor, güvenlik donanımları, seyahat ve araç özellikleri bakımından dünyada mevcut en iyi araçlardan biri" dedi.

HIZ 320'YE ÇIKTI

Alman Siemens firmasına sipariş edilen 7 setten ilki olan tren, saatte 320 kilometreye kadar hız yapabiliyor. İleri teknoloji ürünü yeni YHT seti, mevcut setlerde olduğu gibi yüksek güvenlik sistemleriyle donatılmış durumda.

6 TRENİN YAPIMI SÜRÜYOR

Genç, Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir, Ankara-İstanbul ve İstanbul-Konya'daki mevcut ve yapımı devam eden Ankara- Sivas, Ankara-İzmir YHT hatları ile Konya- Karaman ve Bursa-Bilecik hızlı tren hatlarında kullanılmak üzere 7 adet çok yüksek hızlı tren seti temini projesi kapsamında sipariş verildiğini anımsattı.

Genç, güvenlik donanımı konusunda hızlı tren setlerinin, dünyada kabul edilen en yüksek standartlara sahip olduğunu anlatarak, "Bu setimizin en önemli farkı, çok yüksek hızlı tren seti grubuna girmesi ve saatte 320 kilometre işletme hızına ulaşıyor olması. Diğer yüksek hızlı tren setlerimiz saatte 250 kilometre hıza ulaşıyor" diye konuştu. Trenlerin tüm hatlarda çalışmaya uygun olduğunu belirten Genç, diğer 6 tren setinin yapımının devam ettiğini, 2016'nın ilk yarısından itibaren de setlerin tesliminin yapılmaya başlayacağını söyledi.

Bu haber toplam 3090 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri