Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çölaşan parayla belge satıyordu

12.04.2013 22:20
Özal'ın gizli kalmış anılarını yazan Ekrem Pakdemirli, DPT'de uzman yardımcısı olan Emin Çölaşan'ın 'gizli' belgeleri para karşılığı Cumhuriyet Gazetesi'ne sattığını iddia etti.

 

MERHUM Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın hakkında bilinmeyen anıları, sağ kolu olan Ekrem Pakdemirli “Özal'ın Mirası” adıyla kitaplaştırdı. Kitapta Emin Çölaşan ile ilgili çarpıcı bir de suçlama var. Pakdemirli, o dönem DPT'de görev yapan gazeteci yazar Emin Çölaşan'ın, devletin gizli belgelerini para karşılığı Cumhuriyet gazetesine sattığını iddia etti. İşte kitaptan o ilginç bölüm:

Çölaşan DPT'de uzman yardımcısı

“DPT’de grup başkanı iken Emin Çölaşan da DPT’de uzman yardımcısı olarak çalışıyordu. Bir ara baktık ki Cumhuriyet Gazetesi’nde bizim, hizmete özel olan gizli evraklar yayınlanıyor. Bu evrakları kimin verdiğini bir türlü bulamıyorduk. Bu evrakları kimin verdiğini bulmak için bir teklifte bulundum.

Sızmayı çözen 'tuzak' kuruldu

Bir tane gizli evrakı, var olan 4 dairemize birer harfini değiştirerek verelim; böylelikle hangi daireden çıktığını kolaylıkla buluruz dedim. Evrakları dağıttık. Ertesi gün Cumhuriyet Gazetesi’nde Sosyal Planlama’ya gönderdiğimiz evrak yayınlandı. Sosyal Planlama Daire Başkanı o zaman Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş idi. Yalçıntaş’a evrakın kendi dairesinden çıktığını söyledik.

Para karşılığı satıyormuş

O da evrakın akışından hangi şubeden çıktığını tespit etti. Sosyal Planlama’dan evrakı Emin Çölaşan’ın çıkardığını anladık. (...) Sonradan biz Cumhuriyet Gazetesi’nin sahibinden öğrendik ki Çölaşan bütün bu hizmete özel gizli evrakları para karşılığında Cumhuriyet Gazetesi’ne satıyormuş.”

Stargazete.com

Bu haber toplam 2344 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri