Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cübbeli Ahmet'e haksızlık mı yapılıyor?

06.12.2012 16:25
Yaklaşık bir yıldır Metris Cezaevi'nde tutuklu bulunan Ahmet Mahmut Ünlü'nün dava dosyası incelendiğinde bir dizi gariplik dikkat çekiyor. Ünlü'nün avukatı önemli açıklamalarda bulundu.

Ünlü'nün avukatının mahkemeye sunduğu ve dava dosyasında yer alan belgeler, Ünlü'nün yargılanma sürecinde işlemlerin yavaşlatıldığını açıkça ortaya koyuyor.

"TUTUKLU YARGILANMASI BÜYÜK HAKSIZLIK"

Dava sürecini Akit'e değerlendiren Ahmet Mahmut Ünlü'nün avukatı, dava dosyasındaki deliller, diğer sanık ve tanıkların ifadeleri, fotoğraf, video ve diğer görsel deliller yan yana konulduğunda müvekkilinin haksız bir şekilde ve hem de tutuklu olarak yargılandığının anlaşılacağını ifade etti. Müvekkilinin yardım talebinde bulunduğu iddia edilen Karagümrük Çetesi adlı suç örgütü mensubu ve lideri dışarıdayken, Ünlü'nün yaklaşık bir yıldır cezaevinde tutulmasının büyük bir haksızlık teşkil ettiğini belirten avukat, “Müvekkilim Ahmet Mahmut Ünlü'nün kendisinden yardım istediği iddia edilen Nejat Ergin bu davada bir gün bile tutuklu kalmadı. İfadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Üstelik kendisiyle görüşen kişi müvekkilim değil. Müvekkilimin 2 kayınbiraderi İstanbul Polat Otel'de Nejat Ergin ile görüşmüşler ve bir gömü bulduklarını ve bu konuda kendisinden yardım istemişlerdir. Bu görüşmenin kamera görüntüleri ile bu görüşmeye ilişkin telefon dinlemeleri dökümleri ortadayken, bu görüşme üzerinden müvekkilimin suçlanması ve bir yıldır hapiste tutulması büyük haksızlıktır” dedi.

"KAYINBİRADERLERİNİN İFADESİ HÂLÂ ALINMADI"

Bir başka garabete daha dikkat çeken avukat, Nejat Ergin ile görüşen Ünlü'nün iki kayınbiraderinin ifadesinin neden hala alınmadığını da sordu. Davanın üzerinden yaklaşık bir yıl geçtiğini belirten avukat, mahkemenin bu konuda bir çabasının olmamasına dikkat çekti.

"FASLI İKİ KADININ İFADESİ HÂLÂ ALINMADI"

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi'nde 45 gün gözetim altında tutulan F. Zohra Hajjaj ve İmane Lemghari, Ünlü'nün tutuklandığı ilk duruşmadan 1 gün önce sınırdışı edildi. Polisteki ifadeleri dava dosyasına konulan Faslı kadınlar Hajjaj ve Lemghari'nin mahkeme huzurunda da ifadeleri alınmadı. Faslı iki kadına Türkiye'ye giriş yasağı konulduğu için duruşmaya gelip ifade veremezken; mahkeme ise iki kadının talimatla ifadelerinin alınması için Fas'a dört ay gecikmeli olarak yazı gönderdi. Son duruşmada; avukatları aracılığıyla dilekçe sunan iki kadın, 45 gün boyunca uluslararası fuhuş çetesi elemanı muamelesi gördükleri için psikolojik baskı nedeniyle suçlamaları kabul ettiklerini anlattı. İhmal ve kasıt olarak algılanan gecikmeli yazışmanın cevabı aylardır gelmediği için müvekkilinin haksız yere ceza evinde tutulmaya devam edildiğini belirten Ahmet Ünlü'nün avukatı, “İhmal mi kasıt mı bilemiyoruz ama ortada bir mağduriyet var” dedi.

"ÜNLÜ TUTUKSUZ YARGILANMALI"

Avukat, “Mahkeme; 16 Nisan 2012 tarihinde F. Zohra Hajjaj ve İmane Lemghari'nin şikayet ve delillerinin tespiti için duruşma günü beklenmeksizin Fas adli makamlarına, Adalet Bakanlığı aracılığıyla yazı yazılmasına karar verdi. 21 Haziran 2012 tarihindeki ilk duruşmada ise Nisan 2012'de istenilen yazının cevabının gelmediği belirtilerek, duruşma erteledi. Mahkeme, Ünlü'nün tutukluluğunu da devam ettirdi. Fakat daha sonra davanın seyrini etkileyecek yazışmaların yapılmadığını fark ettik ve itirazda bulunduk. Ancak yazışma süreci yine de yavaş işliyor. Fas'a gönderilecek yazıyı itirazımızdan 21 gün sonra yazdı. Müvekkilimin mağduriyetinin bu duruşmada son bulmasını bekliyorum” dedi.

 

Kaynak: Yeni Akit 

Bu haber toplam 1774 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri