Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TİB internette Cübbeli'yi de yasakladı

05.05.2011 13:54
TİB Ekşi Sözlük ve Cübbeli Ahmet Hoca'nın vaazlarını yayınlayan internet sitesinin kapatılmasını istedi.

Telekominikasyon İletişim Başkanlığı internet servis sağlayıcılarına gönderdiği bir elektronik postayla katalog suçlar işlendiğini iddia ettiği sitelerin mahkeme kararı olmadan kapatılmasını istedi.

Listede Ekşi Sözlük gibi popüler bir site ile dini içerikli video sitesi, emlak siteleri, Ankara’da bir kız yurdunun sitesinin de bulunduğu ortaya çıkınca TİB gönderdiği ikinci bir yazıyla uygulamayı durdurdu

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB)’in 21 Nisan’da bazı hosting (internet yer sağlayıcıları) firmalarına gönderdiği elektronik postayla hakkında mahkemeden alınmış bir kapatma kararı bulunmayan bir çok internet sitesinin kapatılmasını istediği ortaya çıktı. TİB’in uyarısına göre kapatılması istenen siteler arasında Türkiye’nin en çok tıklanan sözlük sitesi Ekşi Sözlük de bulunuyordu. TİB’in servis sağlayıcılara gönderdiği mektupta, “Sayın yer sağlayıcı; aşağıdaki alan adlarına yer sağlayıcılık hizmeti verdiğiniz tespit edilmiştir. Bu kapsamda derhal bunlara yer sağlayıcılık hizmetine son vermeniz gerekmektedir.


Aksi takdirde herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın yasal işlemlere başvurulacaktır. Diğer taraftan; bundan sonrada; 5651 sayılı kanunda sayılan katalog suçlar (müstehcenlik, fuhuş, çocukların cinsel istismarı, vb.) kapsamındaki internet sitelerine yer sağlayıcılık (hosting) hizmeti vermemeniz gerekmektedir. Gereğinin derhal yapılmasını ve sonucundan bilgi verilmesini rica ederim” denildi.

Kız yurdunun sitesi bile yasak kapsamına alındı

Avukat Gökhan Ahi ve Doç. Dr. Yaman Akdeniz’in ulaştığı iki servis sağlayıcıya gönderilen mektuplarda ise 281 sitenin katalog suçlar kapsamında kapatılmasının istendiği öğrenildi. Yasaklanması istenilen siteler arasında cinsel içerik dışında yayın yapan sitelerde bulunuyor. Listedeki siteler arasında emlak siteleri, forum hazırlama siteleri, Ankara’daki bir kız yurdunun, Cübbeli Ahmet Hoca’nın vaazlarının videolarını yayınlayan bir site ile taciz ve istismar hakkında bilgilendirici yayın yapan bir siteninde bulunduğu da belirlendi. 

Bu haber toplam 3158 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri