Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çukurova'nın Turkcell'deki hisselerine 1,5 milyar TL ihtiyati haciz

14.05.2011 08:28
İşadamı Mehmet Emin Karamehmet ile Mehmet Kazancı'yı davalık hale getiren Başkent Doğalgaz ihalesinin iptalinin perde arkasından vergi cezası çıktı.

Maliye'nin Karamehmet'e vergi ziyaı ve gecikme faizi ile birlikte toplamda 1,5 milyar liralık vergi cezası kestiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre Çukurova Holding ve Sınai ve Mali Yatırımlar Holding'e hesap uzmanları tarafından 600 milyon liralık vergi cezası kesildi. Vergi cezasına ilişkin verilen teminat süresinin dolmasının ardından ihtiyati haciz süreci başladı. İlk olarak Karamehmet'in Turkcell'de bulunan hisseleri için Beşiktaş Vergi Dairesi tarafından 1 milyar 250 milyon liralık ihtiyati hacze gidildi. Kalan 300 milyon lira için ise Büyük Mükellefler Vergi Dairesi tarafından ihtiyati haciz işlemi başlatılacağı öğrenildi. Çukurova Holding'in 31 Mayıs'ta süresi dolacak vergi borç yapılandırmasından faydalanma imkânı bulunuyor. Vergi aslı olan 600 milyon liranın yüzde 50'sinin (300 milyon lira) ödenmesi halinde borçlar yeniden yapılandırma kapsamında taksitle ödenebiliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı, gruba ait şirketlerde vergi cezası kesilen şirketlerin hisseleri oranında ihtiyati hacze gidebiliyor. İdare'nin ihtiyati hacizde tercih ettiği bir diğer yöntem ise şirketlerin Maliye'den olan iade alacakları.

Turkcell'den konuya ilişkin KAP'a yapılan açıklamada ise Beşiktaş Vergi Dairesi Müdürlüğü tarafından şirkete tebliğ edilen yazıda Çukurova Holding AŞ'nin vergi dairesine olan borçları nedeniyle ihtiyati haciz kararı verildiği belirtildi. Açıklamada, "Bu nedenle Çukurova Holding AŞ'nin şirketimiz nezdinde kayıtlı mal, hak ve alacakları (huzur hakkı, kâr payı dahil) üzerine 1 milyar 250 milyon TL tutarında ihtiyati haciz uygulanmasının istendiği bildirilmiştir. Söz konusu yazıya istinaden, Çukurova Holding AŞ'nin şirketimizdeki hisseleri ile diğer hak, mal ve alacakları tespit edilecek ve ilgili varlıklar üzerine ihtiyati haciz kaydı işlenecektir." denildi.

 
Bu haber toplam 3072 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri