Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hedefte Cumhurbaşkanı Gül var!

13.04.2012 10:00
Dün gerçekleşen 28 Şubat gözaltıları, o dönemde attığı manşetlerle sürece katkı yapan Hürriyet Gazetesini panikletti.

Gazetenin eski Genel Yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök ile yazarı Mehmet Y. Yılmaz bugünkü yazılarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü hedefe koydular.

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin talebi üzerine Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 31 kişi hakkında, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasına engel olmaya kısmen veya tamamen teşebbüs" suçlamasıyla gözaltı ve arama kararı verdi. 28 Şubat döneminin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir'le birlikte 27 kişi gözaltına alındı. 3 ismin yurtdışında olduğu belirtildi. Ertuğrul Özkök, bugün "Acilen soralım: 28 Şubat ismi nereden geliyor" başlıklı yazısında konuya değindi. "Erbakan da Gül de askere evet deyip imza attı" dedi.

28 ŞUBAT İSMİ NEREDEN GELİYOR

28 Şubat'la ilgili operasyon dün başladı.
Daha önce, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin de bu konuyu ele alacağı açıklanmıştı.
Bu demektir ki bu konuyu enine boyuna tartışacağız.
Öyleyse en başından başlayalım.
Yani isminden.
Arkadaşlar "28 Şubat" adı nereden geliyor?
Genç nesillere bir kere daha hatırlatalım.
BİR;
- "28 Şubat ismi, 1997 yılında o gün toplanan Milli Güvenlik Kurulu'nun aldığı kararlar" nedeniyle verildi. Yani MGK adlı, meşruiyetini Anayasa'dan alan kurum, malum kararları o gün aldığı için böyle anılıyor.

DÖNEMİN HÜKÜMETİ İMZALADI

İKİ;
- Milli Güvenlik Kurulu'nun aldığı bu kararlar, daha sonra dönemin seçilmiş meşru hükümetinin bütün üyelerinin imzasıyla yürürlüğe konuldu.
İmzalayanlar arasında bugünün Cumhurbaşkanı da var.
Şimdi gerek savcıların gerekse TBMM'nin, o dönemin MGK üyelerine ve yaşayan bütün bakanlarına şu soruyu sorması gerekmez mi?
A) O bildiriyi neden imzaladınız?
B) İmzaladığınız yetmiyordu da bir de niye uygulama kararları çıkarıp onları da yürürlüğe soktunuz?

NEDEN İMZALADILAR

Bu konu madem tartışmaya açıldı, kamuoyu, o günün seçilmiş kişilerinin bunları niye imzaladığını da bilmek hakkına sahip.
Neden imzaladılar?
Dört şıktan biri olabilir:
a) Askerden korktuk, onun için imzaladık.
b) Seçimlere kadar durumu idare etmek istedik.
c) Koltuk tatlı geldiği için.
d) Hiçbiri.

Eğer hiçbiri ise de ne? Aradan 15 yıl geçtikten sonra bugün bazılarının ortaya çıkıp nutuklar attığını görünce, bu soruların cevabını siz de merak etmiyor musunuz?

Bu haber toplam 1822 defa okunmuştur
İkiyüzlülük
Seydi Ahmet TURAN
O tarihte postal yalayıcısı olan yalaka kalemler bugün o günleri unutarak gündem değiştirmeye çalışıyorlar.Yüreklerinde vicdan ağır basıyanso Medya potronlarının devletten aldığı milyon dolarları yazsınlar memleketin nasıl talan edildiğini yazsınlar özgürlüklerin nasıl yokedildiğini yazsınlar 1997 de peşkeş çekilen paraları yazsınlar post modern darbenin sonucu olarak 2000 2001 krizinde fakir fukara yetimin hakkından alınarak devletin kasaından peşkeş çekilenve ödenen bedeli yazsınlar özürlükçü ve cesur kalem olduklarını anlayalım onların hala 1940 lı baskıcı yılların özlemi içersinde olan kalemler var kişinin değil hukukun üstün olduğu ülkeye sanip olmayılız en büyük komutan apoletli paşalar değil şanlı meclisimizdir.unutmalayım ki bundan sonra namlusunu halka çevirmiş tanka kimse selam durmayacaktır.Gelişmiş demokrası daha hür teşebbüs daha fazla demokrasi ve özgürlük çağı yakalamış bir Türkiye hepimizin temennisidir.
13 Nisan 2012 Cuma 10:35
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri