Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhurbaşkanı:Futboldan soğudum

09.12.2011 12:45
Şike olayları ve ardından çıkarılacak yasayla ilgili gelişmeler Cumhurbaşkanı Gül'ü futboldan soğuttu. İşte Gül'ün uçakta yaptığı açıklama.

Şike olayları ve ardından çıkarılacak yasa ile ilgili gelişmeler Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü futboldan soğuttu. Gül, "Futboldan biraz soğudum" dedi. Gül, son tartışmalar sebebiyle AK Parti içinde çatlak olduğu yönündeki iddialar için de "Bunlar siyasi dedikodu" ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı, Başbakan Erdoğan'ın sağlık durumu hakkında da bilgi verdi.

Uçakta Gazetecilerle Sohbet

Avusturya'nın başkenti Viyana'ya giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, uçakta gazetecilerle sohbet etti. Sohbetin ilk konusu şike cezalarına indirim öngören yasa ile ilgiliydi. Parlamento'nun takdir yetkisini kullanacağına dikkat çeken Gül, "Bundan dolayı memlekette olağanüstü durum çıkarmaya gerek yok" dedi.

"Ben Vicdanî Kanaatimi Paylaştım"

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben bu süreçte vicdanî kanaatimi paylaştım. Benim sözüm bundan sonra bitiyor. Nihayetinde yasayı kanun koyucu olarak TBMM yapıyor. Ancak 'ceza siyaseti' diye bir şey de var. Onu da belirleyecek olan Parlamento'dur. Burada ülkenin şartları, uluslararası şartlar da dikkate alınır. "

"Siyasetçilerin Şartları Farklı"

Cumhurbaşkanı, yasanın iadesi ile ilgili olarak da, "Ben siyasetçilerin tepkilerini yorumlayamam" dedi ve şöyle devam etti:

"Onların şartları ayrı. Ama ben yasayı iade ederken niye gönderdiğimi açıklayıp, tavsiyelerde bulundum. TBMM'yi daima ülkenin, milletin kalbi olarak gören ve önemseyen biri olarak bu konuda çok dikkatliyimdir. Bundan sonra, takdir yetkisini kullanacaklar, onların bileceği bir iş. Bundan dolayı memlekette olağanüstü durum çıkarmaya gerek yok"

"AK Parti'de Çatlak Var" İddiası İçin "Siyasi Dedikodu" Dedi

Gazeteciler, Gül'e yasayla ilgili AK Parti içinde çatlak oluştuğu yönündeki iddiaları da hatırlattı. Cumhurbaşkanı, "Bu konularda dikkatli olmak zorundayım. Ama ben yenilikçi hareketin başlatıcısı, partinin kurucusu, başbakanıyım, dışişleri bakanıyım. Ama bunları siyasî dedikodu olarak görürüm. Onun ötesinde bir şey söyleyemem. Sorumluluğum bunu gerektirir" dedi.

"Futboldan Soğudum"

Kişisel olarak futboldan soğuduğunu da ifade eden Cumhurbaşkanı, şöyle konuştu:

"Doğrusu biraz soğudum. Futbol Federasyonu yöneticilerine de beni ziyaretlerinde söylemiştim. Ama yine de hafta sonları bizi dinlendiren, kafamızı dağıtan şey bu."

"Ortada Birşey Var Gibi Görünüyor"

Cumhurbaşkanı Gül, terör örgütü ve üst yapısıyla ilgili olarak ise, "Geceleri 50-100 kişi sokağa çıkıyor, molotofla otobüsleri etrafı yakıyorsa, bunlar bireysel mi? Arkasında birileri var mı? Bunu bulup çıkarmak güvenlik güçlerinin görevi. İddianame bekleniyor. Kimin tutukluluğu devam edecek kim serbest bırakılacak belli olacak. Ama ortada birşey var gibi görünüyor" diye konuştu.

"Çok Şükür İyi"

Cumhurbaşkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlık durumu hakkında da bilgi verdi

Gül, "Çok şükür iyi. Ameliyat sonrası da gördüm, doktorlarıyla da konuştum. En ufak tereddüde yer vermeyecek şekilde testler yapıldı. Her şey temiz, testler temiz. Önlem almayla ilgili bir operasyondu. Doktorlar ihmal etmek istemedi" dedi.

Bu haber toplam 1820 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri