Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 Eylül'ü işaret etti

15.05.2015 11:17
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Arnavutluk ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan yurtdşındaki Paralel Yapı'ya bağlı okulların kapatılmasına ilişkin, 'sürecin sonuna yaklaşıldığı' masajı verdi: Şimdi biz Maarif Vakfı’nı kuruyoruz. Vakıf kurulduğu andan itibaren. MEB Maarif vakfı herhangi bir ülkenin eğitim bakanlığıyla ilişkiye girip orada işleri ele alacaklar" dedi.

PARALEL’LE MÜCADELE 1 EYLÜL’DEN SONRA DAHA DA HIZLANACAK

“Arnavutluktaki paralel yapılanmayı da konuştuk. Cumhurbaşkanı ile de Başbakan ile de konuştuk. Olumlu yaklaştılar. Paralel Yapı’nın Balkanlar’daki merkezi Arnavutluk. Temaslarımızın ardından, Paralel Yapı’nın yurtdışındaki bazı okulları kapanmaya başladı. 1 Eylül’den itibaren hızlanacak. Orada okuyan çocuklar var açıkta kalmaması lazım. Maalesef o ülkelerin devlet erkanının çocukları da var o okullarda. Mülkiyet meselesi dahil, tüm konular ilgili ülkenin eğitim bakanlığıyla konuşulacak. Gerekiyorsa mülkiyet devr alınacak ya da bu hususta destek vereceğiz. Diyelim öğretmenleri Maarif Vakfı gönderecekse, o ülke de diğer masrafları üstlenecek. Destek gerekiyorsa da destek vereceğiz.”

ERDOĞAN: GERİLİM ÇIKARTAN BEDELİNİ ÖDER

BALKANLARDA DA ÜST AKIL VAR

“Benim Balkanlarda bir şey çok dikkatimi çekiyor. Orada da bir üst akıl var. Malum Bosna Hersek’i baklava dilimine ayırdılar. 8 ayda bir, dönüşümlü olarak bir dönem başkanı Bosna Hersek’e komuta ediyor. Allah rahmet etsin vefatından bir gün önce Aliya’yı (İzzetbegoviç) hastanede ziyaret etmiştim. Bir yurtdışı ziyaretinden dönüyordum. Durumunun ağır olduğunu duyunca ani bir kararla Saraybosna’ya iniş yaptık. Arkadaşları uçakta bırakıp, hastaneye kendisini ziyarete gittim. Kendisiyle biraz hasbihalde bulunduk. Bana, ‘Ben aslında Dayton’ı kabul etmezdim. Ama öyle bir noktadaydık ki dayanma gücümüz kalmamıştı. Kabul etmek zorunda kaldım” demişti. Demek ki aslında Dayton kabul edilebilir bir anlaşma değildi. Çünkü ortada adil bir durum yok. Üst aklın böl parçala yönet yöntemi buralarda da devrede.”

ERDOĞAN, GÖRMEZ'LE İLGİLİ O OLAYI İLK KEZ ANLATTI

ARNAVUTLUK MÜFTÜSÜ PARALEL YAPI’NIN ADAMI

“Size ilginç bir şey anlatayım. Malum yapıdan biri zamanında Diyanet İşleri Başkanımıza gelmiş. Paralelin ileri gelenlerinden, şu anda kaçak olan biri... Demiş ki, ‘Normalde biz cami işleriyle uğraşmayız ama, Arnavutluk bir istisna. Burada müftlüğü biz halledeceğiz’... Tabi Mehmet hoca da (Görmez) şaşırmış. ‘Bu benim görevim’ demiş, bana böyle bir şeyi hangi cüretle teklif ediyorsunuz’ diye itiraz etmiş... O zaman ki Arnavutluk yönetimi de, malum yapının telkini neticesinde, Arnavutluk’taki Diyanet İşleri Başkanlığı görevini, Boğaziçi Psikoloji mezunu birine vermiş. Halen de aynı görevi yapıyor ama Balkanlardaki müftüler tarafından kabul görmüyor.”

BAKIRBUCAK TÜRKMENLERİ ÖNEMLİ

ERDOĞAN 13 ÜNİVERSİTEYE REKTÖR ATADI

“Suriye’de Tavrımız belli. Uçuşa yasak bölge güvenli bölge ve eğit donat. ABD sadece eğit donat’a yanaştı. Özellikle Bayırbucak Türkmenleri noktasında buna önem veriyoruz. Buradaki takvimi onların ve bizim görevlendirdiğimiz generaller yürütüyor. Camp David’den sonra nelerle gelirler bilmiyorum.”

MUHALEFETİN VAATLERİNİN İÇİ BOŞ

CUMHURBAŞKANI Erdoğan CHP, MHP ve HDP'nin bol vaadli siçim progpagandalarını şöyle değerlendirdi: Bu vaatlerin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum, bana göre içi boş. Bunların baktığı hazinenin içinde ne var? Şu var. Bu nasıl olsa bizi bir yere kadar götürebilir? Nereden ne gelecek farkında değiller. Yap işlet devlet işine girdiğimizde bir çok kişi karşı çıktı. Bir şeyler üretemezseniz yapamazsınız. Havalimanı, üçüncü köprü vs. Bunlar böyle şeyleri düşünmüyorlar. Mesela (ben Kanalistanbul'u kaldıracağım) diyor. Bu doğru bir yaklaşım tarzı değil ki.

DEMOKRASİ ADASI

Mesela biz Yassıada'ya 'Özgürlük ve Demokrasi Adası' dedik. TOBB’a dedik ki 'gel yap'. Şu kadar yıl işlet sonra devret dedik. Ahmet Bey temelini attı. Burada uluslararası tercih noktası olacak Demokrasi Adası. Mesela şehir hastanelerini yaptıracağız. Yapan firmadan biz kiralayacağız. Yatırım maliyetimiz olmayacak. Firmaya yaptırıp biz kira vereceğiz. Mesela 20 yılığına kiraladık 20 yıl sonra uzatabiliriz. Biz bunları yatırımcıya yaptırıp bu maliyetten kurutuluyoruz. İş bilenin kılıç kuşananın.

Star

Bu haber toplam 1662 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri