Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adaletin itibarına sahip çıkın

02.02.2015 15:53
Türkiye Adalet Akademisi'ni ziyaretinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hakim ve savcıları, adaletin itibarına sahip çıkmaya çağırdı. Bir zamanlar cüzden-vicdan konusunun gündeme geldiğini hatırlatan Erdoğan, "O kahredici bir ifadeydi. Hakimle

BİZ BUNA ADALET DİYEMEYİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle...

Akedemimiz bugüne kadar yetiştirdiği hakim ve savcılarda güzel bir performans ortaya koymuş bulunmaktadır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Adalet kavramı, her dönemde üzerine düşünülen, tartışılan bir konudur, daima insan hedeflerinden biri olmuştur. Uluslararası kuruluşların çalışmalarını eleştirilerimizin temelinde adaler kavramı yer almaktadır. Dünya 5'ten büyüktür dediğimizde. BM'de 5 daimi üyenin bir tanesinin iki dudağı arasına siz tüm dünyayı mahkum edemezsiniz ama ne yazık ki şuan dünya 5 üyenin 5'ine ya da 1 tanesine mahkum. Biz bu durumda dünyada adalet var diyemeyiz. Çünkü 5 tane ülkeye siz 196 ülkeyi mahkum edemezsiniz. Ama bir tane ülke var ki buna asla müsade etmez.

HAŞİM KILIÇ, ERDOĞAN'I KAPIDA KARŞILADI

ADALET BU MU?

Şuanda Suriye'de 350 bin insan öldürülmüş, 7 milyon insan da vatanını terk etmiş durumda ama Çin ve Rusya, Birleşmiş Milletler'den(BM) karar çıkmasını engelliyor. Suriyeli mültecilere, 5.5 milyar dolar harcama yaptık. Dünayadan gelen yardım 250 milyon dolar adalet bu mu?

ADALET İLE ZULÜM BİRARADA BULUNMAZ

Terörün estiği bir yerde icraat yapmak adalete inanmış insanların işidir. Adalet o kadar yücedir. Zulmun alternatifi nedir? Adalettir bu kadar basittir. Onun için üzerine biz inatla gitmeliyiz. Adalet kavramı hayatımızın merkezinde yer alıyor. Bizim dinimizde akrabaya, kardeşe yardım etmek vardır. Adaletle zulüm bir arada bulunmaz; bizim de kurduğumuz partinin ismi buradan geliyor... Önun için biz partimizin ismini ilk önce adalet koyduk.

HUKUK DEVLETİ OLMALIYIZ

17-25 Aralık'ta bir darbe teşebbüsü gerçekleşti. Kul iradesini Allah'tan başka kimseye teslim etmemelidir. Ne cumhurbaşkanına Ne başbakana, ne de para babalarına teslim etmediğimiz sürece yaradılmışların en şereflisi oluruz. Bunları unutmayacaksınız ki siz de ileride o kürsülere çıktığınızda bunları hatırlayacak ve uygulayacaksınız. Biz bir kanun devleti olmanın ötesine geçmeli ve bir hukuk devleti olmalıyız. Hukuk başka bir şeydir kanun başba bir şeydir. Bana sorarsınız önemli olan hukuktur. Kanun yasalar manzumesidir.

Ben bir talim terbiye kurulunun onayladığı bir dörtlük okudum diye hapse girdim. Benim hakkımı koruyamayan bir kanunun olduğu bir ülkeye hukuk devleti deyemem. Demokrasilerde esas olan her tülü vesayet arayışına karşı milletin yanında yer almaktır.

GETİRDİĞİMİZ YENİLİK BİR ÇETE TARAFINDAN İSTİSMAR EDİLDİ

Siyasetçi siyasetini yapsın, hakim ve savcı da işini yapsın. Siyasallaşan her kurum gibi adalaet teşkilatı da siyasallaştığında milletin nezdindeki itibarını kaybetmeye mahkum olacaktır. 2010 referandumuyla getirdiğimiz yenilik, adalet ve emniyet teşkilatı içerisindeki bir çete tarafından istismar edilmeye çalışıldı.

O KAHREDİCİ BİR İFADEYDİ

Bir zamanlar cüzden-vicdan konusu gündeme gelmişti. O kahredici bir ifadeydi. Hakimlerimiz hak, hukuk ve vicdan arasında görev yapmalı. Adalet sisteminin asgari düzeyde çalışabilmesi hakim ve savcılarımızın bağımsız olmasıyla mümkün

Adalet teşkilatının özlük haklarını iyileştirerek görevlerini rahat bir şekilde yapmalarının teşvikçi olduk, olacağız. 12 yıl önce adalet sarayı diye bir kavram yoktu. 12 yılda 189 adalet sarayı inşa ettik. Hakim ve savcı sayısında artış yaptık bu alanda çok önemli gelişmelere imza attık. En yakın zamanda Türkiye Adalet Akademisine konferans salonu ve onun dışında küçük toplantı salonları yapmamız lazım. Şuan proje çalışması olduğunu duydum. Bir yıl içinde bu projemizde biter Türkiye Adalet Akademisi'ne de katar. Değerli yöneticilere, burada yetişen savcılarımıza ve hakimlerimize başarılarının devamını diliyor sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Bu haber toplam 1518 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri