Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ben bu zatın ismini ağzıma almam

14.05.2016 01:00
Başkanlık Sistemi ile ilgili Kemal Kılıçdaroğlu'nun "kan dökme" sözlerine tepki göstermeye devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben bu zatın ismimi ağzıma almam" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli'deki toplu açılış töreninde, açılışı yapılan yatırımların hayırlı olmasını dileyerek, "Bugün Kocaeli bizi bağrına bastı" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çevrecilik alanında, Kocaeli genelinde 2 milyon ağacın toprakla buluşturulduğunu belirterek, "Ey Geziciler; 12 tane ağaçtan bahsetmiyoruz ha, dikkat et, dikili ağacınız yok bu memlekette. Ama bizim belediyelerimiz, çevre, şehircilik, orman, su işleri... Elhamdülillah, biz bu işlerde yarıştayız ve attığımız adımlarla ülkemizi yeşille donatıyoruz." dedi.

"650 MİLYON DOLARLIK YATIRIM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki toplu açılış programına ilave olarak şehrin en önemli yatırımlarından olan başbakanlığı döneminden bu yana takip ettiği Yarımca Limanı'nın resmi açılışının da bugün yapıldığını belirterek, limana bağlantı kurularak oradaki bakanlarla irtibatlı bir şekilde açılışın gerçekleşeceğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti:

"650 milyon dolarlık bir yatırım olan bu liman inşallah bölgemizde üretim ve ticaret yapan firmalarımızın rekabet güçlerini artıracak, maliyetlerini daha da düşürecektir. Bugünkü açılışlarımızın en büyük bölümünü büyükşehir belediyemizin yatırımları oluşturuyor. Toplam tutarına baktığımız zaman hamdolsun 1 milyar 251 milyon liralık yatırımı tamamladı."

"MİLLETİM 'BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇİYORUZ' DERSE KUZU KUZU TAKİP EDERSİN"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ana muhalefetin başındaki, Türkiye'de başkanlık sistemiyle ilgili 'kan dökülür' diyor. Bunlar, siyasi sapkınlık içinde. Bunlar, siyaseti bilmiyor. Bunlar, siyaset cahili. Siyasi literatür cahili. Yani Amerika başkanlık sistemine geçerken kan mı döktü, Güney Amerika'da başkanlık sistemine geçenler kan mı döktü? Bunların hiçbiri yok. Bu kararı kim verir? Millet, millet. Senin öyle bir yetkin yok, öyle bir gücün de yok. Eğer benim milletim bu ülkede kalkıp da 'Evet biz başkanlık sistemine geçiyoruz' derse, sen de kuzu kuzu takip edersin." dedi.

"BİZ KANI SADECE KIZILAY'A VERİRİZ"

"10 Ağustos'ta millete gittik mi, gittik. 14 parti bir araya geldiler mi, geldiler. Bu kardeşiniz tek başına onların karşısına çıktı mı?" diyen Erdoğan, "Siz ne yaptınız? Yüzde 52 ile bu kardeşinizi desteklediniz. Onların hali ne oldu, hiç. Yarın olacak olan da budur. Biz kanı sadece Kızılay'a veririz Kızılay'a. Olay bu kadar basit." ifadesini kullandı.

"BİZ İNANARAK, DİMDİK YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Erdoğan, "Ben bu zatın ismini ağzıma almam. Ve biz kan veririz, kanı biz nerede veririz? Vatanımızın kurtuluşunda veririz. Kanı biz nerede veririz? Teröre karşı veririz. Şu anda tek millet diyenler, tek bayrak diyenler, tek vatan diyenler, tek devlet diyenler bu işin mücadelesini veriyor. Biz inanarak, dimdik ayakta durarak bu yolda yürümeye devam edeceğiz ve bu ay çok ilginç bir aydır. Bunlar, bu ana muhalefet geçmişi itibarıyla doğru, bunlar hep kan döktüler. Bunlar, işte bu ayın içerisinde iki gün var ki çok önemlidir. Bunlardan birisi yarın vasıl olacağımız 14 Mayıs, diğeri de iki hafta sonra ulaşacağımız 27 Mayıs. Bu tarihlerden biri demokrasimiz için ak bir gündür, 14 Mayıs. Diğeri tam tersine kara bir gündür" diye konuştu.

"CHP HEP DARBECİLERİN KAPISINI ÇALMIŞTIR"

CHP'nin millet yerine hep darbecilerin kapısını çaldığını, darbecilere umut bağladığını söyleyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"İşte, tek parti dönemindeki siyasi kurumun adını ve mirasını yaşatma iddiasındaki ana muhalefetin başına musallat edilen zatın hezeyanlarını hep birlikte takip ediyoruz. İnanın bana bunların ağababalarının 14 Mayıs 1950'deki hissiyatları, 27 Mayıs 1960'taki sevinçleri neyse, şimdikilerin de duyguları aynı. Bunlar millete ve milletin değerlerine düşmanlığı siyaset sandılar. Bunca yıldır yaşadıklarından ders almadıkları gibi tam tersine kinlerini ve hırslarını sürekli biledikleri anlaşılıyor. Yoksa hangi aklı başındaki insan milli iradenin, Meclis'in, siyasetin konusu olan bir meseleyi getirip de içinde kan geçen cümlelere sıkıştırır. Hani siz Atatürkçüydünüz? Ne diyor Atatürk? Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyor. Sen milletin olan böyle bir egemenlik hakkını ne zamandan beri eşkıyalara, çetelere veriyorsun? Kanı kim döker? Mafya döker, çete döker, eşkıya döker, terörist döker. Bunlar zaten şu anda terör örgütünün ağzıyla konuşmaya başladılar."

"MİLLET BAŞKANLIĞA KARAR VERİRSE 'HODRİ MEYDAN' DERİZ MEYDANA ÇIKARSIN"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunlara şunu telkin etmemiz lazım; eğer kendinize güveniyorsanız, merak etmeyin 2019'da zaten Cumhurbaşkanlığı seçimi de var. Ama ondan önce millet başkanlığa karar verirse, eh, hadi bakalım o zaman 'hodri meydan' deriz ve buyurun meydana çıkarsın." dedi.

"TÜRKİYE TARİHİ BİR MÜCADELE VERİYOR"

Türkiye'nin sınırları içinde ve dışında dünyanın en eli kanlı terör örgütlerine karşı tarihi mücadele verdiğini belirten Erdoğan, "Ama birileri çıkıyor bundan vazgeçmemizi istiyor" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milliyetçi Hareket Partisi çıkıyor diyor ki 'Teröre karşı biz iktidarın yanındayız'. Ama ana muhalefet aynı şeyi söyleyemiyor. Niye? Dert başka dert. Çünkü bunlarla gizli ortaklıkları var. Sıkıntı burada."ifadesini kullandı.

"BUNUN ADI VİCDANSIZLIKTIR, İNSAFSIZLIKTIR, RİYAKARLIKTIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bangladeş'te Cemaat-i İslami Partisi Lideri Motiur Rahman Nizami'nin idamına ilişkin "Ne diyorum biliyor musunuz? Fazla söze gerek yok, 'Zalimler için yaşasın cehennem' diyorum. Kimsenin sesi çıktı mı? Çıkmadı. Demokrasiye inandıklarını söyleyenlerin sesi çıktı mı? Çıkmadı. Ama Batı'da böyle bir şey olsa kıyamet kopar. Fakat orada ölen bir Müslüman olduğu için, bir Müslüman lider olduğu için hepsi güldüler ve adeta Suriye'de olduğu gibi alkışladılar. Türkiye'de idam cezası olmadığı halde yargının verdiği kararlardan terör operasyonlarına kadar her gün ensemizde boza pişirenler Bangladeş'teki bu vahim olayı görmezden, duymazdan geliyor. Bunun adı vicdansızlıktır, insafsızlıktır, riyakarlıktır." dedi.

"KÖLELİK VE SÖMÜRGE DÖNEMİNİN KALINTISI ZİHNİYETLERE YAZIKLAR OLSUN"

"Denizlerdeki balinaların, fokların, kaplumbağaların yaşam alanları konusunda gösterdikleri duyarlılığı 23 milyon Suriyeli'nin hayat hakkından esirgeyenlere yazıklar olsun." diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Kendi güvenliklerini, refahlarını, konforlarını diğer insanların hayatta kalma mücadelelerinin önünde tutanlara yazıklar olsun. Ülkelerine gelen mültecilerin önce cüzdanlardaki paralarına, kollarındaki, boyunlarındaki ziynetlerine göz diken kölelik ve sömürge döneminin kalıntısı zihniyetlere yazıklar olsun."

"DİKİLİ AĞACINIZ YOK BU MEMLEKETTE"

Kocaeli genelinde 2 milyon ağacın toprakla buluşturulduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ey Geziciler; 12 tane ağaçtan bahsetmiyoruz ha, dikkat et, dikili ağacınız yok bu memlekette. Ama bizim belediyelerimiz, çevre, şehircilik, orman, su işleri... Elhamdülillah, biz bu işlerde yarıştayız ve attığımız adımlarla ülkemizi yeşille donatıyoruz"

Bu haber toplam 1310 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri