Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şok oldum!

28.02.2015 16:31
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat postmodern darbenin yıldönümünde o zaman yaşadıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat postmodern darbenin yıldönümünde çarpıcı açıklamalar yaptı. Erdoğan, "Bir daha kimse 27 Mayıslara, 12 Eylüllere, 28 Şubatlara, 17-25 Aralıklara teşebbüs edemesin diye 'yeni Türkiye, yeni anayasa ve başkanlık sistemi' diyoruz" dedi.

Kendisi için idam talep edildiğini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:  

Çok iyi tanıdığınız bir savcı benimle ilgili 146. Maddeden davayı açtığında ben şok oldum. 3 saat ifade, sonra nöbetçi hakimin karşısına çıktım. Yüzünde tebessüm vardı. O birazdan "İdamın isteniyor" deyince, orada şaşırdım, neydi bu falan dedim. İstenen şeyin pek de uyumlu olmadığını gördüm. Belediye başkanı olarak yaptıklarımı anlattım, ardından hamdolsun takipsizlik kararı geldi.

Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği tarafından düzenlenen, "28 Şubat'lar Bin Yıl Sürmez" programına katıldı.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

DEMOKRASİ FACİASI YAŞANDI

18 yıl önce Türkiye bir demokrasi faciası yaşanmıştır. 1980 darbesini yapanlar neyi murad ediyorlarsa 28 Şubat'çılar da onları istiyordu. İsimler farklı olabilir, söylemler farklıydı ama amaç hep aynıydı.
2001 yılında arkadaşlarımla kurduğum siyasi parti de iktidara gelerek milletin gönlündeki yerini aldı. Darbecilere milletim ülke emanet etmedi. Bu süreçte çok büyük acılar yaşandı.
Rahmetli Menderes hala yarayan kanadır. Ama onun idam kararını verenleri kimse hatırlamıyor
Fidan gibi delikanlıların acısı içimizde tazedir. Okullarda cadı avına çıkıldı.
Camilerde bile cadı avına çıkıldı. Darbe hükümetini sevinç çığlıklarıyla karşılayanlar oldu

Artık 1 milyonu aşkın imam hatipli öğrencimiz var. Açın önünü ya bu bir yarış.
Fen lisesi mi istiyor, matematik mi, meslek mi istiyor açın önünü… Artık bu kilitler kırıldı, yıllar açıldı.
Kapatılmak istenen Kur'an kursları daha da gelişmiş şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. Listelerle ticari faaliyetleri durdurmaya çalışılan firmalar yollarına devam ediyor. Yarasa diye hakaret ettikleri insanlar milletin umudu milletin önderi oldular. Ama çekilenler ömür boyu unutulmayacak
Annelerinin gözyaşları unutulmayacak. Önleri katsayı duvarları örülerek mühendis, kaymakam, öğretmen olmaları engellenenlerin ahı, bunun sebebi olanlarını hiçbir zaman rahat bırakmayacak.
Bunun bedelini çeken bilir. Bunun bedelini ben de bir baba olarak ödedim 3 tane yavrum aynı şekilde katsayı engeliyle ülkemde okuyamadı. Ama ne oldu bunlar yavrularımızı ev sahibi yaptılar, yani ilim sahibi yaptılar.

MİLLİ ŞEF DÖNEMİ KABUS GİBİ HATIRLANIYORSA...

Bu millet milli şef dönemini nasıl kabus gibi hatırlıyorsa, 1960 darbesini yapanları lanetle anıyorsa, 1980 darbesini yapanları 35 yıl sonra ifadeye çekiyor… Paralel devlet yapılanması 28 Şubat darbecilerinin yapmak istediğini hizmet kılıfıyla, cemaat görüntüsü altında yapmak isteyen bir yapının adıdır. Ondan 17-25 Aralık hadisesine darbe teşebbüsü diyoruz. Milletim 1999’da cezaevinden çıktığımda nasıl bağrına bastıysa, partimi iktidara getirmiştir, cumhurbaşkanlığı makamına getirmiştir
Milletim bizi sahipsiz bırakmadı. 28 Şubat’ı yaptıktan sonra kendilerini öyle güçlü görüyorlardı ki 28 Şubat 100 yıl sürecek diyorlardı. Bunlar keramet sahibiydiler... Kerametlerini gördük, yalancının mumu yatsıya kadar yandı. Şahsımın siyasi hayatımı bitirdiklerine öyle emindiler ki…

aa_picture_20150228_4664009_web.jpg

BEN ŞOK OLDUM

Çok iyi tanıdığınız bir savcı benimle ilgili 146. Maddeden davayı açtığında ben şok oldum. 3 saat ifade, sonra nöbetçi hakimin karşısına çıktım. Yüzünde tebessüm vardı. O birazdan "İdamın isteniyor" deyince, orada şaşırdım, neydi bu falan dedim. İstenen şeyin pek de uyumlu olmadığını gördüm.
Belediye başkanı olarak yaptıklarımı anlattım, ardından hamdolsun takipsizlik kararı geldi.
Kaderin üzerinde bir kader vardır…

O BİR KIRILMA NOKTASIYDI

Bu millet 28 Şubatların değil kendi iradesinin bin yıl süreceğini her fırsatta dile getirmiştir.
2007’de 27 Nisan bildirisinde bu duruşu sergiledik. Bu duruş sergilenmeseydi geri vitese takılsaydı bugün burada olmazdık. 27 Nisan bildirisi cevabını alınca o bir kırılma noktasıydı, devran farklı dönmeye başladı. Kamuoyunda bilinen bilinmeyen bütün olaylarda bu duruşu sergiledik.
Milletimizin güçlenmesini sadece içerideki odaklar değil, dışarıdaki odaklar da çok engellemeye çalışıyor. Şu anda bitti sanmayın, bu süreç hala devam ediyor.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Bir daha kimse 28 Şubat’a, 17-25 Aralık’a teşebbüs edemesin diye Yeni Anayasa diyoruz başkanlık sistemi diyoruz. Çatışmalardan beslenenlerin önünü kesmek için başkanlık sistemi diyoruz
Bir avuç imtiyazlı tarafından yağmalanamasın diye bu değişimi istiyoruz. İsviçre’de, Avusturya’da müslümanların hayatını etkileyecek düzenlemeler yapılıyor. Sanki müslümanların lehine yapılıyor, alakası yok. Kendi kendilerine toplanıyorlar bir yasa çıkarıyorlar. Almanya’da İslam resmi din değil ama Avusturya’da resmi din Güzel bir süreç vardı, ama şimdi gelinen süreç çok iyi bir süreç değil
Samimiyetlerini göreceğiz. AB diyeceksiniz, sonra ters adımlar atacaksınız. Olay farklı bir zemine kayıyor. Bu ülkelerde yeni 28 Şubat’lar üretiliyor. Burada yaşayan vatandaşlarımız için başkanlık sistemi istiyoruz.

DÜŞMEZ KALMAZ BİR ALLAH

28 Şubat’tan başlayan meseleler nerelere geldi. Ama unutmayın! Düşmez kalkmaz sadece Allah’tır
Her şey değişir, istikametimizi kaybetmezsek gerisi kolaydır. Bugün dinledik işte…
Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır. Ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardır
Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır… Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır…
Sizler işte yenilgi yenilgi büyüyen zaferin isimlerisiniz… 28 Şubat’ı yapanları belki milletimiz hatırlamıyor bile ama bizler ve sizler işte buradayız ayaktayız…Allah bir daha bu millete 28 Şubat’lar yaşatmasın.

Bu haber toplam 2438 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri