Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Musul açıklaması

17.10.2016 14:51
Cumhurbaşkanı Erdoğan Musul konusunda, "Operasyonda da olacağız, masada da olacağız, bunun dışında kalmamız mümkün değil" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresinde konuştu.

Erdoğan, Musul'da başlayan operasyon hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

BİZLER SÜREKLİ SABRETTİK

Erdoğan, "Bizim terörizme karşı hassasiyetimiz herkesten farklıdır. Buradaki dostlarımız arasında devamlı terörle mücadele eden, iç içe olan kardeşlerimiz var. Bu coğrafya terörizmle iç içe. Suriye ile ilgili yaşadıklarımız var. Bizler sürekli sabrettik. Suriye tarafından roketler atıldı, yüzlerce şehidimiz oldu. En sonunda, çok manidardır, 14 yaşındaki çocuk öyle yetiştirilmiş ki, üzerine Messi'nin formasıyla kına törenine gönderip, 56 kardeşimizi şehit ediyor. Bu defa 'Durmayacağız, ÖSO'yla Suriye'ye gireceğiz' dedik. Bizim 911 kilometre sınırımız olan Suriye'ye sınır olmayanların girmesi hak. Bizi roketlerle tehdit ediliyorsa girmemiz hak. Girdik. Cerablus'tan başladık, biz DAEŞ'tan Cerablus'u temizleyince halk oraya yerleşti. Ardından Rai'ye girdik, oraya da Rai halkı yerleşti. İşte bu gece itibariyle hamd olsun Dabık da temizlendi. Şimdi oranın halkı da yerleşmeye başladı. Biz Türkiye'den insan götürmüyoruz, oranın kendi insanı yerleşemeye başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Musul açıklaması VİDEO

ABD'YE MÜNBİÇ TEPKİSİ

Biz koalisyon güçlerine, Siz Münbiç'te bana bir söz verdiniz. Sayın Başkan ile telefonda görüştük. 'PYD/YPG girmeyecek' dediler. PKK'nın uzantısı bir örgüttür. Sözünüzde durun. Buranın yüzde 95'i Araptır. Bunlar sözünü tutmayınca biz de gereğini yaptık. Bu sabah bile kendilerine bu iletildi. Hala sözünüzde durmadınız, orayı YPG ile PYD'den temizlemezseniz sizinle ortak hareket edemeyiz. Stratejik iki ortağız, siz bizimle hareket etmeyeceksin, terör örgütüyle hareket edeceksin. Hukuk çiğneniyor, uluslararası hukuk ayaklar altına alınıyor.

OPERASYONDA DA OLACAĞIZ MASADA DA OLACAĞIZ

Şimdi diyorlar ki 'Türkiye Musul'a girmesin'. Nasıl girmeyim. Hiç ilgi alakası olmayan girmiyor. Neymiş Bağdat 'Gel' demiş. 14-15 sene önce Saddam 'gel' mi dedi, orada kan gövdeyi nasıl götürdü? Kendilerine söyledik. Genelkurmay Başkanım ABD'de. Görüşmelerini yaptı. Ne gibi adımlar atıyoruz, görüştük. Kendilerine aynısını söyledik. Türkiye'nin olmadığı bir operasyonda doğa bilecek neticelerden biz sorumlu değiliz. Biz operasyonda da, masada da olacağız. Orada kardeşlerimiz var, akrabalarımız var. Bizim burada kesinlikle duyarsız olmamız mümkün değil. Kimse bizden Başika'dan çıkmamızı beklemesin. Biz oradayız ve DAEŞ'a karşı her türlü operasyonları yaptık."

Musul operasyonundan ilk görüntüler VİDEO

Bu haber toplam 1056 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri