Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhurbaşkanı Gül, Kenya yolcusu

19 Şubat 2009 / 16:30
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyarette bulunmak üzere yarın Kenya'ya gidecek ve pazar günü Tanzanya'ya geçecek.
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün, 20-22 Şubatta Kenya'ya, 22-23 Şubatta Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti'ne resmi ziyarette bulunacağı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün seyahatlerinin, Türkiye'den bu iki Afrika ülkesine Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret olması bakımından özel önem taşıdığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Gül'e ziyaretlerinde, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TBMM Kenya ve Tanzanya Parlamentolararası Dostluk Gruplarının Başkanları ve geniş bir iş adamı heyeti eşlik edecek.

Gül, Kenya'yı ziyareti sırasında, Cumhurbaşkanı Mwai Kibaki ile görüşecek, Başbakan Raila Odinga'yı kabul edecek.

Buradan 22 Şubatta Tanzanya'ya geçecek olan Gül, Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Jakaya Kikwete ile görüşecek. Gül, Tanzanya'ya bağlı özerk bölge Zanzibar Cumhurbaşkanı Amani Abeid Karume ile bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Gül, Tanzanya'da ayrıca, Türkiye'deki üniversitelerden mezun olan Tanzanya vatandaşlarını kabul edecek, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından Kenya ve Tanzanya'da düzenlenecek iş forumlarına da katılacak.

Gül'ün Sahraaltı Afrika ülkelerine gerçekleştireceği ilk resmi ziyaretlerin, Kenya ve Tanzanya ile ilişkilere yeni bir ivme kazandırılmasına, ilave siyasi, ekonomik, kültürel işbirliği alanları yaratılmasına, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği bağlamında başta Afrika Kıtası'nı ilgilendiren gelişmeler olmak üzere bölgesel ve uluslararası konularda en üst düzeyde doğrudan görüş alışverişinde bulunulmasına imkan sağlayacağı kaydedildi.

AFRİKA İLE İLİŞKİLER

Açıklamaya göre, tarihi, insani ve kültürel bağlara sahip olduğu Afrika'yı yakından takip eden Türkiye, Afrika'ya açılım politikası çerçevesinde ilişkilerin ''çerçeve program'' dahilinde yürütülmesi için çalışmalarını hızlandırdı.

Türkiye'nin kuzey Afrika ülkeleriyle geleneksel olarak sahip olduğu yoğun ve kapsamlı istişare ve temaslar her düzeyde devam ederken, Sahraaltı ülkeleriyle ikili ilişkilerde de son dönemde canlanma yaşandı.

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Hasan Ahmet El Beşir ve Senegal Cumhurbaşkanı Abdoulaye Wade geçen yıl, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh ise bu yılın başında Türkiye'yi ziyaret etmişti.

Cumhurbaşkanı Gül de 13-14 Mart 2008'de Senegal'in ev sahipliğinde Dakar'da düzenlenen İslam Konferansı Örgütü 11. Olağan Zirvesi ve geçen Eylül ayındaki BM Genel Kurulu'nda Afrika ülkelerinin liderleriyle çok sayıda ikili temas gerçekleştirmişti.

TUSKON tarafından 2008 Mayıs ayında İstanbul'da düzenlenen ''Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü'' etkinliğine katılan Gül, Temmuzda da Afrika Komisyonu Başkanı Jean Ping'i Ankara'da kabul etmişti.

Gül'ün ev sahipliğinde geçen yılın Ağustos ayında düzenlenen Birinci Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi de Türkiye'nin Afrika ile kurmak istediği sürdürülebilir işbirliği mekanizmasının önemli bir adımı olarak değerlendiriliyor.

Son dönemde Sahranın güneyindeki Afrika ülkelerinde altı yeni ticaret müşavirliği açan ve 2000 yılından bu yana fahri konsolosluk sayısını iki katına çıkaran Türkiye, yakın dönemde Afrika ülkelerinde 15 yeni büyükelçilik daha açmayı hedefliyor.

Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında 2003 yılında 5.4 milyar dolar, 2008 sonu itibariyle 16 milyar doların üzerinde olan ticaret hacminin, 2010 yılına kadar 30 milyar dolara yükseltilmesi amaçlanıyor.

Afrika'ya yönelik kalkınma yardımlarını artıran Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığının (TİKA) Etiyopya, Sudan ve Senegal'de temsilciliği bulunuyor.

TİKA, Afrika'da özellikle sosyal altyapıların geliştirilmesi, kültürel işbirliği ve iletişimin güçlendirilmesi, üretim sektörlerinin ve ekonomik altyapıların iyileştirilmesi alanlarında proje ve çalışmalar yürütüyor, acil ve insani yardımlarda bulunuyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 988 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri