Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CUMHURBAŞKANI GÜL'DEN ADAYLIK AÇIKLAMASI

28.02.2013 11:43
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeniden aday olacak mısınız sorusuna bakın nasıl cevap verdi?

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül uzun bir aradan sonra CNN Türk'te "Eğrisi Doğrusu" programında Taha Akyol'un gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Gül, görev süresi, yeniden aday olup olmayacağı ve danışmanı Ahmet Sever'in geçtiğimiz aylardaki röportajıyla ilgili bir soruya "Biz bu konuyu kendi aramızda kısa bir şekilde konuştuk" diye yanıtladı.

Gül, 2014 yılında yeniden aday olup olmayacağı sorusuna Cumhurbaşkanı Gül, "Tabii ki hep milletin hizmetinde muhakkak ki olmaya devam edeceğim. Nasıl olur, ne olur bunlar da Allah sağlık, sıhhat versin, ömür versin bunlar hep bakalım gelecekle ilgili. Şimdi somut söyleyeceğimiz şey yok" dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Gül'ün o açıklamaları;

Taha Akyol'un, Cumhurbaşkanı Gül'ün yeniden aday olup olmayacağına ilişkin tartışmaları hatırlatarak, 'Ben sorayım size ne yapacaksınız 2014'te?' sorusuna Gül, 'Tabii siz bu soruyu sormasaydınız, size program bittikten sonra herkes 'Niye sormadın' derdi, 'Böyle bir soru sorulmaz mı' derdi' karşılığını verdi.

SİZ DE BENİM GİBİ CEVAP VERİRDİNİZ

Akyol'un, 'Net bir cevap almak için soruyu süsleyerek sorduğunu' belirtmesi üzerine Gül,'Yerinde sordunuz bu soruyu ama siz benim yerimde oturuyor olsaydınız şimdi benim vereceğim cevap gibi cevap verecektiniz ondan da emin olun. Bunun daha vakti var doğrusu, bunun daha vakti var. Başkalarına da baktığınızda hep böyle olmuş. Bunun daha vakti var, vakti geldiğinde muhakkak ki arkadaşlarımla konuşacağız, kendi aramızda tartışacağız ve ondan sonra ne yapacağıma ona göre karar veririm' ifadesini kullandı. Cevabının yeterli olduğunun ifade edilmesi belirtilmesi üzerine Gül, 'Yani net oldu o zaman' diye konuştu.

SORU: Basın başdanışmanınız Ahmet Sever'in açıklamasından sonra birtakım tartışmalar oldu. Siz bu meseleyi Sayın Başbakan ile konuştunuz mu?' 

Cumhurbaşkanı Gül, 'Zaten bu konuların, o zaman dikkat ederseniz daha çok vardı, en az iki seneden fazla bir vakit varken bunların tartışılması açıkçası hoş değildi tabii ki. Biz bu konuyu kendi aramızda kısa bir şekilde konuştuk, evet' diye yanıtladı.

 

Akyol'un, 'Bize de bir şeyler fısıldar mısınız kimse duymaz, ne konuştuğunuz aramızda kalsın' sözlerine Gül, gülerek karşılık verdi.

SORU: Sizin yaşınız çok erken. 2014'te görev süreniz dolduktan sonra ben Abdullah Gül'ün siyasette kenara çekilip hatırat yazacağını, zaman zaman üst düzeyde danışmanlık yapacağını düşünemiyorum. Hiç olmazsa 'aktif siyasete devam ederim etmem' diye bir şey alamaz mıyım?

"Dediğim gibi bütün bunlar için daha vakit var. Tabii ki biz, doğrusu ben tabiri caizse vatan millet meseleleriyle çocukluğumuzda doğrusu kendimi o işlerin içinde buldum, bu faaliyetlerin içinde buldum. Neredeyse bütün lise hayatım, üniversite öğrencilik hayatım, özel hayatımız adeta zevkimiz olmayacak şekilde hep bu hareketlerin içerisinde geçti. Üniversite hocalığım aynı şekilde, sadece yurt dışında çalıştığım süre içerisinde biraz Türkiye'den uzak kaldım ama ondan sonra hep devlet hizmetinde ve milletin hizmetinde oldum. Tabii ki hep milletin hizmetinde muhakkak ki olmaya devam edeceğim. Nasıl olur, ne olur bunlar da Allah sağlık, sıhhat versin, ömür versin bunlar hep bakalım gelecekle ilgili. Şimdi somut söyleyeceğimiz şey yok"

Bu haber toplam 1534 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri