Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

cumhurbaşkanlığı için sürpriz iki aday

17.07.2012 23:56
CHP'de cumhurbaşkanlığı adaylığı için iki sürpriz isim kulislerde konuşuluyor
Kılıçdaroğlu'nun 3. kez rakipsiz girdiği kurultayda, kadın cumhurbaşkanı adayı ndan söz etmesi kulisleri hareketlendirdi
 
CHP 'de bugün gerçekleştirilecek olan 34. Olağan Kurultay'da delegeler partiyi 2014 yerel seçimleri ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlayacak kadroları seçecek.
 
Kemal Kılıçdaroğlu'nun 3. kez rakipsiz girdiği kurultayda, divan başkanlığını eski Genel Başkan Altan Öymen'in üstlenmesi bekleniyor. Kurultay öncesinde milletvekilleri ve il başkanları Kılıçdaroğlu'na tam destek verdi.
 
Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklamada yer alan, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için kadın aday olabileceğine yönelik sözleri de parti kulislerini hareketlendirdi. CHP kulislerinde, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu ile eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu 'nun ismi konuşuluyor.
 
Zor tercih: Tekin mi Toprak mı?
 
Kılıçdaroğlu, kendi PM listesini oluştururken, bir süre önce genel başkanlık görevinden istifa eden İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in PM'ye girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak Tekin'in MYK'ya alınıp alınmaması Tekin'in ihtilaflı olduğu bilinen Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak ile Nihad Matkap'ın MYK'ya girip girmemesine göre şekillenecek.
 
MYK'da değişiklik
 
Parti kulislerinde MYK'da da bazı değişiklikler yapılabileceği belirtiliyor. Bu doğrultuda parti programının sorumluluğunu üstlenen Sencer Ayata ile Kürt sorununun çözümü konusunda Kılıçdaroğlu tarafından alınan inisiyatifin mimarlarından Faruk Loğoğlu ve Sezgin Tanrıkulu'nun yerine korumasına kesin gözüyle bakılıyor.
 
Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Zeki Gündüz, Ayten Kayalıoğlu, Atila Emek, Emrehan Halıcı ve Yakup Akkaya ile yolların ayrılabileceği ifade ediliyor. PM'ye girebilecek isimler arasında ise, İstanbul milletvekilleri Umut Oran, Süleyman Çelebi, Şafak Pavey, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ile Sinop Milletvekili Engin Altay yer alıyor.
Bu haber toplam 3300 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri