Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhurbaşkanının kızına Türk damat

14.12.2013 01:25
Honduras Cumhurbaşkanı'nın kızı Adıyamanlı Talha ile dünya evine giriyor. Düğün İstanbul'da...
Son yılların en ilginç nikahın imzası İstanbul'da atılacak! Honduras Cumhurbaşkanı'nın kızı Rosa, Adıyamanlı Talha ile dünya evine girecek Türkiye vatandaşı olacak. İşte o düğünün ilginç hikayesi.
 
Honduras Cumhurbaşkanı Porfirio Lobo Sosa'nın kızı Rosa Elena Lobo Juarez ile Adıyamanlı Talha Özger, İstanbul'da nikah masasına otuyor. İki yıl önce ABD'de tanışan genç çift, yaklaşık bin kişinin katılacağı görkemli bir törenle dünya evine girecek. Honduras Cumhurbaşkanı Porfirio Lobo Sosa, Kaya Ramada Oteli'ndeki düğünde kızını yalnız bırakmayacak.
 
Adı Türkçede 'Gül' anlamına gelen müstakbel gelin 'Rosa' ile Adıyamanlı damadın tanışma hikâyesi oldukça ilginç. Cihan Haber Ajansı'nı evlerinde ağırlayan mutlu çift, nasıl tanıştıklarından evlilikten beklentilerine kadar bir dizi soruyu cevapladı.
 
AİLELERİNİ 2 YILDA İKNA EDEBİLDİLER
 
Eğitim için ABD'de bulunan İletişim öğrencisi Rosa'nın hayatı, işletme öğrencisi Talha Özger'le, Talha Özger ve kuzeninin New Orleans'ta işlettiği restoranda kesişmiş. Ancak hayatlarını birleştirme kararı alan Rosa ile Talha'nın ailelerini ikna etmeleri yaklaşık iki yıl sürmüş.
 
Rosa, kararını cumhurbaşkanı babasına ve ailesine açtığında iki ülke arasındaki uzaklık sorun olmuş. Ancak ailesini ikna etmek için direnen Rosa'ya, eşi hakkında yapılan araştırmalardan sonra izin çıkmış.
 
Dışarıdan gelin getirmek istemeyen Talha Özger'in ailesi için de başka bir kültürden gelin kabul etmek ilk başta zor olmuş; lakin Rosa'yı tanıdıktan sonra birlikteliğe onay vermişler.
 
HONDURAS MUTFAĞI, TÜRK MUTFAĞINA BENZİYOR
 
Türkiye'yle ilgili en beğendiği şeyin ne olduğunu sorduğumuz Rosa, "Türkiye'yle ilgili sevdiğim ilk şey o." diyerek mutlu bir yüz ifadesiyle müstakbel eşini işaret ediyor. Türk yemeklerini, Türkleri ve Kürtleri çok sevdiğini anlatan Honduraslı gelin, en sevdiği tatlının 'künefe' olduğunu söylüyor.
 
Baharatlı Türk yemekleri ile Honduras yemeklerinin birbirine benzediğini söyleyen Rosa, iki kültür arasındaki benzerliklere de dikkat çekiyor. Türkiye'de olduğu gibi Honduras'ta da kalabalık aileler olduğunu söyleyen müstakbel gelin, cumhurbaşkanı babasının 4 hanımından 12 çocuğu olduğunu ifade ediyor.
 
SEVGİ, SAYGI VE ÇOK ÇOCUK
 
Aile kavramının Honduras'ta büyük önem taşıdığını vurgulayan Rosa Lobo, evlilikten beklentisini, "Saygı, sevgi ve çok çocuk" olarak açıklıyor.
 
Ülkelerinde genelde dar aile çevresinde yapılan düğün için Türkiye'de yaklaşık bin kişinin davet edildiğini öğrenen Rosa Lobo, ilk başta şoke olmuş.
 
Evlendikten sonra Türkiye'de yaşayacaklarını söyleyen çift, balayılarını da yaza ertelemişler. Evin reisi Talha, düğünden sonra Adıyaman'daki akrabalarını ziyaret edeceklerini söylüyor.
 
CUMHURBAŞKANI YARIN İSTANBUL'DA
 
Cumhurbaşkanı Porfirio Lobo Sosa ve Honduras'ın Almanya büyükelçisi, Rosa ve Talha çiftinin düğünlerine katılmak için yarın İstanbul'a gelecek. Honduras Cumhurbaşkanı, düğün sonrası ülkesine dönecek.

HONDURAS'I BİLMEYENLER İÇİN 

Orta Amerika'da, Karayip Denizi kıyısında, Guatemala ve Nikaragua arasında ve Kuzey Pasifik Okyanusu kıyısında, El Salvador ve Nikaragua arasında yer alır.
 
Nüfusu 6,7 milyona varan Honduras'ta kilometrekareye 60 kişi düşmektedir. Halkın yarısından çoğu kırsal (%53) alanda yaşamaktadır fakat 1998'deki Mitch kasırgasının ardından şehre göçte artış gözlenmiştir.
 İNTERNETHABER
Bu haber toplam 2612 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri