Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhurbaşkanlığı için bomba 11 tez!

20.04.2014 12:03
Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimini konuşuyor. Bütün köşelerde olası senaryolar var.

Vatan gazetesi yazarı Hüseyin Yayman, 11 soruda 11 cevapla cumhurbaşkanlığı yarışının şifrelerini yazdı.

Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları ve parti grubunun yaklaşımının Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olacağını işaret ettiğini belirten Yayman, asıl sorunun "Başbakan kim olacak" olduğunun altını çizdi.

Yeni Başbakan kim olacak? Bu soruya yanıt arayan Yayman, aranan özelliklerde bir başbakan siluetinin belirginleştiğini fakat kesinleşmediğini söyledi. Yeni Başbakan'ı tek başına Tayyip Erdoğan'ın değil, partinin belirleyeceğini söyleyen yazara göre 2007 yılında cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan süreç bu sefer de başbakanlık seçim sürecinde yaşanacak.

Yayman'a göre, kesin olan bir şey daha varsa o da cumhurbaşkanlığı için kim seçilirse seçilsin, "Başkan" olarak seçilecek: "Sistem resmen parlamentarizm, fiilen yarı başkanlık olacağı için geçmişe nazaran daha pasif bir başbakan, daha aktif bir cumhurbaşkanı profili göreceğiz."

İşte Hüseyin Yayman'ın "Cumhurbaşkanlığı seçimleri üzerine 11 tez" başlıklı yazısı...


ESAS SORU BAŞBAKAN KİM OLACAK?

1.Tez: Cumhurbaşkanı Belli, Başbakan Kim Olacak? Başbakan Erdoğan’ın açıklamaları, parti grubunun yaklaşımı ve tabanın eğilimi köşke kimin çıkacağının netleştiğini gösteriyor. Ancak esas soru, Başbakan kim olacak? Şimdilik bunun bir cevabı yok. Nasıl biri olması gerektiği konusunda bir siluet belirmiş olsa da Erdoğan’ın kafasında da somutlaşmış bir isim bulunmuyor.

YENİ BAŞBAKAN'I KİM BELİRLEYECEK?

2.Tez: AK Partide yeni başbakanı kim belirleyecek? Bu konuda tüm gözler Tayyip Erdoğan’ı çevrilse de, yeni başbakan uzun değerlendirmeler sonucunda belirlenecek. Bu isim anketlerde çıkmayan, partiyi bir arada tutamayacak biri asla olmayacak. 2007 Cumhurbaşkanlığında yaşanan süreç şimdi başbakanlık için izlenecek.

CUMHURBAŞKANI DEĞİL BAŞKAN SEÇİLECEK

3. Tez: Yeni Sistemin Adı Ne Olacak? Sistemin resmi adı parlamentarizm, fiili adı yarı başkanlık olacak. Tayyip Erdoğan’ın halk oyuyla cumhurbaşkanı seçilmesiyle fiilen yarı başkanlık sistemine geçilecek. Seçilen kim olursa olsun Cumhurbaşkanı değil, Başkan olacak ve anayasadaki yetkilerini kullanmak isteyecek.

KOŞULLU BAŞBAKANLIK OLACAK 

4. Tez: Yeni Süreçte Koşullu Başbakanlık Olacak! Mevcut durumda Tayyip Erdoğan’ın yerine gelecek başbakan, şartlı olarak o koltuğa oturacak. Sistem resmen parlamentarizm, fiilen yarı başkanlık olacağı için geçmişe nazaran daha pasif bir başbakan, daha aktif bir cumhurbaşkanı profili göreceğiz.

KRALDAN ÇOK KRALCILAR ARASINDA SORUN ÇIKABİLİR 

5. Tez: Gül ile Erdoğan arasında sorun yaşanır mı? Erdoğan ile Gül arasında sorun yaşanmaz. Erdoğan ile Gül arasında bir üslup ve yorum farkı var. Ancak bu bir siyaset farkı anlamına gelmiyor. Gül’ün, AK Partinin kurucusu, genel başkanı olduğu unutulmamalı. Ancak bu durum ‘kraldan çok kralcı’ davranan ekipler arasında sorun çıkmayacağı anlamına gelmiyor.

ERDOĞAN ADAY OLURSA BİRİNCİ TURDA SEÇİLİR 

6. Tez: Tayyip Erdoğan aday olursa seçilir mi? Tayyip Erdoğan aday olursa birinci turda seçilir ve partide kriz yaşanmaz. Bu soruya başka bir cevabı da 16.12.2011 tarihinde Yalçın Akdoğan’ın Yenişafak’taki yazısıyla verelim. Akdoğan üç yıl önceki analizinde şunları söylemiş: ‘2014’te ne cumhurbaşkanı adayı konusunda bir çatışma yaşanır, ne de AK Parti de bir liderlik sorunu ortaya çıkar. Bugünden spekülasyonlar üretmeye çalışmak, erken kriz simsarlığı yapmaktan öte bir anlam taşımaz... ’ http://yenisafak.com.tr/yazarlar/YasinDogan/cumhurbaskanligi-secimi/30209

EMANETÇİ BİR İSİM OLMAYACAK

7. Tez: Başbakanlık için ismi geçen kimler var? AK Parti yaptırdığı anketlerle eğilim yoklaması yanında imaj araştırması yapıyor. Bülent Arınç, B. Atalay, A. Davutoğlu, B. Yıldırım, M.A. Şahin, A. Babacan, Numan Kurtulmuş, E. Ala gibi isimler başta olmak üzere pek çok başbakan adayı var. Ancak buradaki varoluşsal soru taban hangi ismi istiyor. Kim, partinin oyunu ve daha da önemlisi birliğini muhafaza edebilir. İçerden gelen duyumlardan ‘emanetçi’ bir isim olmayacağı anlaşılıyor

ERDOĞAN VE GÜL RAKİP OLMAZ 

8. Tez: Abdullah Gül, Erdoğan’a rakip olur mu? Dışardan bakan pek çok yorumcu bunun ihtimal dahilinde olduğunu söylüyor. Ancak iki ismin ortak hikayesine bakıldığında böyle bir olasılık bulunmuyor. Erdoğan aday olduğunda, Gül aday olmayacaktır. CHP-MHP bloğunun adayı olması ise olasılık dahilinde değildir.

GÜL BİR ADIM GERİ ATTI 

9. Tez: Gül’ün son demeci ne anlama geliyor? Cumhurbaşkanı Gül’ün Kütahya’daki demeci siyaseti bırakma gibi algılansa da olayın arka planı farklı. Gül bu tavrıyla bir geri adım atarak, isminin yıpranmasına izin vermedi. Belli ki bir süre kendi köşesinde ‘bekle gör’ stratejisini izleyip ‘bir bilen’ olarak duracak. Gül’ün bundan sonraki pozisyonunu, Başbakan Erdoğan’ın tavrı belirleyecek.

ABDULLAH GÜL BÖLEN DEĞİL BİLEN OLACAK 

10. Tez: Abdullah Gül ne yapacak? Fazilet Partisinde ‘yenilikçi hareketin’ liderliğini yapan, AK Partinin ilk başbakanı ve cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül, bir bölen değil, bir bilen olacak. Gül, bazı kesimlerin Erdoğan’la arasında parazit yaratma mühendisliklerine yüz vermeyecek. Erdoğan’la kader birlikteliğinden vazgeçmeyecek. Her şey planlandığı gibi ilerlerse muhtemelen olağanüstü kongrede aday olup genel başkan olmak isteyecek.

HAŞİM KILIÇ'IN ADAY OLMA ŞANSI KALMADI 

11. Tez: CHP/MHP bloğunun adayı kim olacak? Seçim sonuçlarına bakılıp cumhurbaşkanı kim olacak sorusuna Erdoğan üzerinden cevap aranıyor. Muhalefetin adayı üzerinde fazla bir değerlendirme bulunmuyor. İkinci tur stratejisi bağlamında blok adayının MHP kökenli biri olması gerekiyor. Devlet Bahçeli Beyin açıklamalarına bakıldığında Haşim Kılıç’ın bu cephenin adayı olması şansı artık kalmadı.

Bu haber toplam 1390 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri