Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhurbaşkanlığı seçimi anket sonuçları! İşte favoriler

26.05.2014 11:13
Cumhurbaşkanlığı seçimi için aday arayışı süren CHP'nin yaptırdığı ilk anket sonuçları iki favori ismi ortaya çıkardı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için 'çatı aday' arayışını sürdüren CHP'de ilk anketsonuçları ortaya çıktı.

CHP’nin seçim kampanyasını da düzenleyen Öykü Ajans içindeki “Fikrimühim” grubunun yaptığı ve 30 ismin yer aldığı anketsonuçlarına göre CHP Milletvekili Emine Ülker Tarhan ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen iki favori sonuçlar ise başa baş.

Aynı anketin AK Parti'yle ilgili bölümünde ise sonuçlar çarpıcı. AK Parti tabanı Cumhurbaşkanlığı için Başbakan Erdoğan'ı değil, Cumhurbaşkanı Gül'ü tercih etti. Aralarındaki oy farkı ise 7 puan.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Utku Çakırözer'in bugünkü köşesinden aktardığı anketsonuçlarının detayları şöyle:

Türkiye çapında 1331 kişiye, kamuoyunda Cumhurbaşkanlığı yarışında isimleri geçen 30 isim sıralanarak tercihleri soruldu.

Çıkan sonuçlar şöyle:
●CHP’li seçmenlerin ilk isim tercihinde CHP Milletvekili Emine Ülker Tarhan ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen başa baş çıktı.
●Bu ikili ile arkalarından gelen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve CHPGrup Başkanvekili Muharrem İnce arasında yüzde 6-7’lik bir fark var.

MAHSUR YAVAŞ 5'NCİ ÇIKTI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde CHP adayı olan Mansur Yavaş iseCHP tabanından beşinci isim olarak çıktı. Kamuoyunda isimleri konuşulan eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İlhan Kesici, Haşim Kılıç, Hikmet Çetin gibi isimler ise bu araştırmaya göre CHP tabanında yüzde 5’in altında destek bulabildi.

BÜYÜKERŞEN'E MHP VE AK PARTİ'DEN DE DESTEK VAR

●Büyükerşen, diğer partilerin tabanlarından oy alabilme özelliği sayesinde Tarhan’ı geride bırakarak muhalefet cephesinde en fazla desteğe sahip isim olarak öne çıkıyor. MHP’li seçmenler arasında daha ilk turda ona oy verebileceklerini söyleyen bir kesim var. Ayrıca hem MHP’de hem de AKP’li seçmenlerden Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı olmasını isteyen kesimin ikinci tercihleri arasında yine Büyükerşen ismi dikkat çekiyor

KILIÇDAROĞLU İÇİN ZOR TERCİH

Büyükerşen’in adaylığı konusunda partiyi düşündüren konu Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu. AKP bu kanunu çıkarırken kafasında Abdullah Gül’ün ikinci kez seçilmesinin önünü kesmek ve Erdoğan’ı seçtirmek vardı. Bu yüzden Başbakan ve bakanlara istifa etmeden aday olma imkânı sağlandı. Ancak seçime katılacak diğer kamu görevlilerine bu hak verilmedi. Büyükerşen aday olursa görevinden ayrılmak zorunda. Kanunun seçilemeyen kamu görevlilerinin geri dönüşüne ilişkin bölümünde de “belediye başkanları” için bir güvence bulunmuyor. Kanunda boşluk var. Büyükerşen Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olur ve kazanamazsa, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine geri dönememe riski var. Köşk adaylığı için Büyükerşen’e kamuoyu desteğinin sürmesi halinde CHP yönetimi zor bir tercihle baş başa kalabilir.

DERVİŞ İSMİ GÜNDEME GELEBİLİR

Risk almama eğilimi ağır basarsa, CHP seçmeninin ilgi gösterdiği anketteki diğer isimlerle önceki gün Kılıçdaroğlu’nun görüştüğü eski Devlet Bakanı Kemal Derviş’in ismi de gündeme gelebilir.

AK PARTİ TABANI GÜL'Ü İSTİYOR

Aynı araştırmada AKP seçmeni, en güçlü iki aday arasında yüzde 46 ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü, Başbakan Tayyip Erdoğan’a (yüzde 39) tercih ediyor. Gül’ü tercih eden AKP’lilerin ikinci tercihlerinde Erdoğan’ın dışında Mansur Yavaş ve Yılmaz Büyükerşen isimleri geliyor. CHP ve MHP’li seçmenlerin ikinci tercihlerinde de benzer biçimde AKP’den Gül’e destek çıkıyor.,

MHP AKŞENER DEDİ

MHP’lilerde ise ilk tercih, TBMM Başkanvekili Meral Akşener’den yana. Kendi istemese de MHP seçmeni, liderleri Devlet Bahçeli’yi de istiyor. MHP’de ikinci tercihler konusunda Abdullah Gül, Yılmaz Büyükerşen ve Mansur Yavaş isimleri gözleniyor.

HDP'DEN ERDOĞAN'A İLGİ

Veriler AKP ile HDP/ BDP tabanları arasında geçişkenlik olduğunu ortaya koyuyor. HDP/ BDP seçmeninin Çankaya adayları arasında birinci sırada BDP Eş Genel BaşkanıSelahattin Demirtaş geliyor. Kürt kökenli seçmenlerin ikinci tercihi ise net biçimde Başbakan Erdoğan. Benzer biçimde, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasını arzu eden AKP’liler arasında da ikinci tercihlerde Gül’ün ardından Demirtaş’ın ismi çıkıyor.

Bu haber toplam 2422 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri