Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhurbaşkanlığı vekaleti Cemil Çiçek'e

13.06.2015 00:27
Erdoğan, 7 Haziran sonrası çıktığı ilk yurtdışı gezisinde Cumhurbaşkanlığı vekaletini Cemil Çiçek'e bıraktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak ''TUR'' ile saat 08.26'daAzerbaycan'a gitti. Erdoğan ve beraberindeki heyeti Esenboğa Havalimanı'ndan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile diğer ilgililer uğurladı.

 

Erdoğan, 7 Haziran seçimleri sonrasındaki ilk yurtdışı gezisinde, yeni TBMM'nin henüz oluşmamış olması nedeniyle, Cumhurbaşkanlığı vekâletini bir önceki TBMM'nin Başkanı Cemil Çiçek'e bıraktı.

Bu vekâlet, ilginç bir durum da ortaya çıkardı. AK Parti'deki üç dönem kuralı nedeniyle 7 Haziran seçimlerinde aday olmayan Çiçek milletvekili seçilmedi. Seçilemeyen ya da aday olmayan vekillerin, milletvekili sıfatları düştü. Ancak yeni seçilen TBMM'nin açılışı yapılmadığı için, "milletvekili" olmamasına rağmen, yeni TBMM'nin göreve başlamamış olması nedeniyle, Cemil Çiçek vekâlet edecek.

 

Cumhurbaşkanlığı'na vekalet konusu bugünkü Resmi Gazete'de şöyle yer aldı;

 

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI

11 Haziran 2015

 

68244839-140.01-12-409

 

BAŞBAKANLIĞA

 

12-13 Haziran 2015 tarihlerinde Avrupa Oyunları Açılışı vesilesiyle Azerbaycan Cumhuriyeti’ne çalışma ziyaretinde bulunacağımdan, dönüşüme kadar Cumhurbaşkanlığına, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 106 ncı maddesi uyarınca, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil ÇİÇEK vekâlet edecektir.

 

Gereğini rica ederim.

 

Recep Tayyip Erdoğan

CUMHURBAŞKANI

 

 

Bu haber toplam 966 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri