Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Fırat'ın batısı' açıklaması

28.12.2015 14:29
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın bugün gazetelerde çıkan 'Fırat'ın batısı PYD'ye geçti' haberlerine açıklık getirdi.

YPG, Türkmen, Süryani ve Arap birliklerin birleşerek kurduğuSuriye Demokratik Güçleri'nin Suriye'nin kuzeyinde, Fırat Nehri'nin batısında kalan stratejik öneme sahip Tışrin barajını dün ele geçirdikleri bildirildi.

SÖZCÜ 'TERS KÖŞE OLDULAR' DİYE MANŞET ATTI

Bu olay sonrası "PKK Fırat'ın batısında kanton kuracak" iddiaları üzerine haberler yapıldı. Son olarak bugün Sözcü gazetesi de haberi manşetten duyurdu.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ AÇIKLAMA YAPTI

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan sözcü İbrahim Kalın, PKK'nın Suriye'deki kolu olanPYD'nin Fırat'ın batısına geçtiği yönündeki haberler soruldu.

PYD'NİN OLUŞTURACAĞI FİİLİ DURUMA İZİN VERMEYİZ

Arap ve Kürt birliklerinin ortak koalisyonunun DAİŞ'in elinden Tışrin Barajı'nı almak için operasyon yapıldığını bu hareketin Türkiye için olumlu olduğunu ancak o bölgede PYD tarafından oluşturulacak bir fiili yapıya izin verilmeyeceğini duyurdu:

"DAİŞ'in Fırat'ın batısından uzaklaştırılması bizim için olumludur ama orada PYD tarafından fiili durum oluşturulmasını kabul etmeyiz"

Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Fırat'ın batısı' açıklaması VİDEO

Bu haber toplam 1554 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri