Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhuriyet yazarından gazetesine tepki

26.12.2010 04:04
Cumhuriyet gazetesi yazarı Mehmet Faraç, çalıştığı gazeteyi, bir yazısını sansürlediği için sert bir dille eleştirdi

Geçtiğimiz günlerde, köşe yazısı, Cumhuriyet gazetesi yönetimi tarafından sansürlenen Faraç, "Herkes kendine verilen rolü oynuyor. Kim ne yaparsa yapsın, kimse sesimi kesemeyecek. Ben figüran olamam. Söylediklerimden herkes payını alsın.'' dedi.

Ulusal Kanal tarafından Eskişehir'de ''Sivil Dikta Döneminde Basın'' konulu bir konferans düzenlendi. Taşbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mehmet Faraç,YARSAVKurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Ulusal Kanal Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Büyükdağ katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Eminağaoğlu, ilginç bir iddiada bulunarak, ''1960 yılındaAnayasa Mahkemesiolsaydı,27 Mayısolayı gerçekleşmezdi.'' dedi. Eminağaoğlu, geçtiğimiz günlerde TBMM'den geçerek yasalaşan siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran maddeyi de eleştirerek, "Artık bu kanundan sonra Türkiye'de hiçbir siyasi parti kapatılamayacak." diye konuştu.

Gazeteci Yazar Mehmet Faraç ise konuşmasında, yıllardır çalıştığı Cumhuriyet gazetesini sert bir dille eleştirdi. Bir süre öncegazeteyönetimi tarafından köşe yazısı sansürlenerek yayımlanmayan Faraç, konferans sırasında konuşma süresi dolduğu için uyarılması üzerine ''Görüyorsunuz, beni susturmaya çalışıyorlar. Kesin sesimi. Bu aralar sesimi bol bol kesiyorlar. Allah büyük. Bir Mustafa Kemal gelir bu ülkeye.''yanıtını verdi.

Hızını alamayarak eleştirilerine devam ettiren ve yazısının yayımlanması karşısında kızgın olduğu görülen Faraç, şöyle dedi:''Herkes kendine verilen rolü yapıyor. Adam olmak, adam rolü yapmaktır. Ben figüran olmam.'' Bildiklerini yazmaya, konuşmaya devam edeceğini söyleyen Faraç, "Ne yaparlarsa yapsınlar, kimsenin sesini kesemeyecekler. Söylediklerimden herkes payını alsın." ifadesini kullandı

Bu haber toplam 1550 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri