Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhuriyet'imiz 88. Yaşında! Kutlu Olsun

29.10.2011 08:21
Van depremi nedeniyle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları da ertelendi. Faket tüm Türkiye Cumhuriyet'in 88. yaşını kalbinde kutluyor...

Cumhuriyet 88 yaşında! Kalbimizde kutluyoruz...

Cumhuriyet bugün 88 yaşına bastı. Başbakanlık Van depremi nedeniyle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenleri çerçevesinde tören geçişi, resepsiyon gibi kutlama faaliyetlerini iptal etti. Bu konudaki genelge dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Genelgeyle, okullardaki konser, balo, resmi geçit ve tüm programlar iptal edildi. Cumhuriyet Bayramı’nın bu yıl sadece çelenk konarak kutlanacağı belirtildi.

ERDOĞAN'DAN 'ANAYASALI' MESAJ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında yeni Anayasa vurgusu yaparak, “Çağdaş ve evrensel değerler çerçevesinde hazırlayacağımız bir Anayasa, hem aziz milletimizi birbirine daha da kenetleyecek hem de Cumhuriyetimizin temellerini çok daha sağlam ve sarsılmaz bir hale getirecektir’’ dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'den bayram mesajı!

..Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhuriyet'in kuruluşunun 88. yıl dönümü sebebiyle bayram mesajı yayınladı. Mesajında Van depremine ayrı paragraf açan Gül, "Halkımız, dayanışmanın, yardımlaşmanın ve kardeşliğin en güzel örneğini vermiş, Van için tek yürek olmuştur." dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, Cumhuriyet Bayramı mesajına milleti sevgiyle, muhabbetle selamladığını belirterek başladı. "En büyük bayramımızı coşkuyla kutluyor, Cumhuriyetimizi 88. yılına ulaştırmanın kıvancını ve mutluluğunu yaşıyoruz." diyen Gül, Türk milletinin, Atatürk'ün önderliğinde insanüstü bir gayret ve fedakarlıkla, bağımsızlık mücadelesinde eşsiz bir zafer elde ettiğini, Cumhuriyet'in kurulmasıyla da kendi devletinin yegane sahibi olduğuna işaret etti. Cumhuriyetin, milli egemenliğe dayanan, gücünü halktan alan, iktidarın millete ait olduğu bir rejim anlamına geldiğine dikkat çeken Gül, "Türkiye'nin, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak, kurum ve kurallarıyla işleyen bir demokrasi düzenine, güçlü bir ekonomiye ve yurtta sulh, cihanda sulh ilkesi temelinde aktif bir dış politikaya sahip olması, hiç şüphe yoktur ki milletimizin en önemli kazanımlarıdır.

Dünyanın 16., Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olan Türkiye, istikrar içerisinde üretmeye ve büyümeye devam etmektedir. Avrupa ve Amerika'da tüm dünyayı etkileyen ekonomik gelişmeler meydana gelirken, Türk ekonomisi kırılganlıklara karşı daha dayanıklıdır. Dünyanın da yakından takip ettiği gibi, son yıllarda demokratikleşme alanında gerçekleştirilen kapsamlı düzenlemeler, ülkemizi çevremizde değişim isteyen halklar için bir ilham kaynağı haline getirmiştir. Arap coğrafyasında yaşanan gelişmelerin, ülkemizin bölgesindeki seçkin konumunu, sahip olduğu değer ve ilkelerin önemini gösterdiği inancındayım. Türkiye'nin dikkat çeken bir başka yönü ise akılcı, gerçekçi bir dış politika izlemesi, bölgesinin ve dünyanın istikrar, huzur ve refahı için daha çok gayret sarf etmesidir. Türkiye çözüm odaklı politikalarıyla, ihtilafların çözümünde aktif rol üstlenmektedir. Gururla ifade etmek isterim ki, her alanda büyük dönüşümler yaşayan Türkiye geleceğin ülkesi olarak gösterilmektedir." mesajını verdi.
Bir taraftan Cumhuriyet Bayramı'nın coşkusunu yaşarken, diğer taraftan Van'da meydana gelen depremin acısını da tüm milletin hissettiğine işaret eden Gül, Marmara depreminin ardından en büyük felaketlerden biriyle karşı karşıya olduğumuza vurgu yaptı.

Depremin duyulmasıyla tüm Türkiye adeta seferber olduğunu kaydeden Gül, "En hızlı şekilde hareket etmiştir. Devletimiz, milletimiz, sivil toplum örgütlerimiz, arama-kurtarma ekipleri tüm imkanlarıyla oradadır. Herkes olağanüstü bir gayretin içindedir. Vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması, enkaz altında kalanların kurtarılması, büyük acıların içerisinde sevindirici haberler alınması amacıyla takdirle karşıladığımız çalışmalar yürütülmektedir. Halkımız, dayanışmanın, yardımlaşmanın ve kardeşliğin en güzel örneğini vermiş, Van için tek yürek olmuştur. Depremin yaralarının da, kısa sürede sarılacağından herkes emin olmalıdır. Van depremi, ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğinin yanı sıra, ihmal ve sorumsuzlukların yol açtığı yıkımları da bir kez daha hatırlatmıştır." değerlendirmesinde bulundu. 

Bu haber toplam 1484 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri