Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhuriyetimizde utanılacak dört büyük hata

03.03.2013 14:28
Atatürkçüyüm ama Cumhuriyetimizde utanılacak dört büyük hata yapıldı diyen Haldun Dormen'den bomba açıklama...

HT Pazar'dan Kübra Parmaksızoğlu'na röportaj veren usta tiyatrocu Haldun Dormen memleket meselelerine el attı. Kürtlerin ihmal edildiğini belirten Dormen bakın son süreci nasıl değerlendiriyor...

"Atatürkçüyüm ama Cumhuriyetimizde utanılacak dört büyük hata yapıldı; Varlık Vergisi, Köy Enstitüleri'nin kapatılması, 6-7 Eylül Olayları ve Kürtlerin ihmal edilmesi." diyen Dormen de bazı sanatçılar gibi gerekirse dağa çıkıp Kürtlerle konuşabileceğini söyledi:

"Ben de seve seve konuşurum. Kürtlerden çok ahbabım vardır zaten. Kürtçe oyun sahnelemek için Diyarbakır'a gittiğimde ilk provalar çok zor geçti. Onlar beni kabul edecek mi, ben onları kabul edecek miyim diye düşünerek endişelendim. Sonra çok iyi dost olduk."

Peki Haldun Dormen çözüm sürecini nasıl görüyor?

"Üsten yapılıyormuş gibi geliyor ama inşallah köklüdür çünkü buna çok ihtiyacımız var. Oyunumuzun galasından sonra Osman Baydemir bize bir yemek verdi. Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya da oradaydı ve dedi ki "bunlar 50 sene evvel yapılmış olsaydı, bugün hiçbir sorun kalmazdı.

Özerkliği bilmiyorum ama Kürtçe'nin yasaklanması saçma. Okullarda Rumca Ermenice ders veriliyorsa Kürtçe de verilmesi lazım. Kürtler de Türklerin bir parçası. "Türk" derken illa Müslüman Türk olması lazım değil. Bu ülkede Ortodoks Türk de var, Musevi Türk de, Kürt Türk de, Azeri Türk de... Onlar da bizim elimiz kolumuz."

Röportajın tamam HT Pazar'da...

YAZETE.COM 

Bu haber toplam 5550 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri