Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhuriyet'te Can'ın canını sıkacak 'çatlak' ses

13.08.2015 11:22
Dönemin Paralel savcısı Zekeriya Öz'ün tutuklattırdığı Mustafa Balbay, soluğu Ermenistan'da alan Zek'le ilgili, Can Dündar'ın canını sıkacak bir yazı kaleme aldı.

Can Dündar'ın Genel Yayın Yönetmenliğine gelmesiyle Zaman Gazetesi ile paralel manşetler atan Cumhuriyet'te bugün "çatlak" bir ses çıktı. Hakkında yakalama kararı çıkınca Ermenistan'a kaçan dönemin savcısı Zekeriya Öz'ün tutuklanmasını sağlayıp, yıllarca cezaevinde kalmasına neden olduğu CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Can Dündar’ın canını sıkacak bir yazı kaleme aldı. Zekeriya Öz'e hukuk bataklığının özüydü diyen Balbay, "Öz'e bir çağrımız var:

Öz, içinde zerre kadar vicdan kaldıysa bu kurguların nasıl oluştuğunu kamuoyuyla paylaşabilir." dedi.

İşte o yazıdan bazı başlıklar...

SORGULADIĞI KİŞİLERE DEĞERSİZ BİR EŞYA GİBİ BAKARDI!

Zekeriya Öz, sorguladığı kişilere odasındaki eşyalardan daha değersiz bir varlık gibi bakarak akıl almaz sorular yöneltiyordu. Günlük yaşam biçiminiz, Türkiye'nin neredeyse yüzde 80'inin tanıdığı bir kişiyi tanıyıp tanımadığınız, ailenizle yaptığınız telefon görüşmelerinin içeriği... Her şey ama her şey buna dahildi.

Sorularını bir suçu ortaya çıkarmaya yönelik değil, verdiği kararın altını doldurmaya yönelik soruyordu. Bu konularda sadece bu satırların yazarı değil onlarca kişinin söyleyeceği vardır.

ZEKERİYA ÖZ ZERRE KADAR VİCDANIN VARSA AÇIKLA!

Öz'e bir çağrımız var:

Öz, içinde zerre kadar vicdan kaldıysa bu kurguların nasıl oluştuğunu kamuoyuyla paylaşabilir. Gerçi delillerin nasıl üretildiği başından beri biliniyordu ama en azından şu konuların biraz daha netleşmesini sağlayabilir:

O iddianameler gerçekte nerede yazıldı?

Davaların sınırları nasıl genişletilip daraltıldı?

Kişileri suçlarken can alıcı yerinden vurma sanatını kimler gösterdi?

ZEKERİYA ÖZ HUKUK BATAKLIĞININ ÖZÜYDÜ

Zekeriya Öz, işte bu hukuk bataklığının, sözcüğün tam anlamıyla özüydü. Ama elbette tek başına değildi. Onu o bataklığın en derin yeri haline getirenler hâlâ iktidarlarını sürdürüyorlar. Üstelik 7 Haziran'da oluşan halk iradesini hiçe sayarak.

Zekeriya Öz, hakkındaki yakalama kararının ilan edilmesine ramak kala Ermenistan'a kaçtı. Yakın geçmişte yıllarca süren tutukluluklarda Öz ve benzeri savcılar hep şu cümleyi kullandılar:

"Yurtdışına kaçma ihtimali bulunduğundan tutukluluğun devamına..."

Demekki, haktan, hukuktan, ülkeden kaçmak hep içlerinde varmış!

Bu haber toplam 1274 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri