Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cuntacıların Erbakan'a kurduğu tezgah!

12.01.2012 15:58
Mahkemenin kabul ettiği 12 Eylül darbesi iddianamesi, Milli Görüş lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve partisine karşı kurulan tezgahı da gün yüzüne çıkardı.

Erol Metin'in haberi

12 Eylül darbesiyle ilgili hazırlanan ve Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianame, Milli Görüş lideri merhum Necmettin Erbakan ve partisine karşı kurulan tezgahı gün yüzüne çıkardı. İddianamede, Milli Selamet Partisi’nin düzenlediği Kudüs Mitingi’nin, darbe gerekçesi yapılmak amacıyla sabote edildiği vurgulanıyor. Darbeyi planlayanların o dönemde yaptığı açıklamalar bu yönde değerlendiriliyor.

DEV MİTİNGE PROVOKATÖR GÖLGESİ

Dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya’nın sanık olarak yer aldığı 12 Eylül iddianamesi, MSP’nin İsrail’i tel’in etmek amacıyla organize ettiği mitingde yapılan provokasyonların perde arkasına ışık tutuyor. Filistin topraklarını işgal eden İsrail’in, Kudüs’ü ebedi başkenti olarak ilan etmesi üzerine Necmettin Erbakan liderliğindeki MSP, 6 Eylül 1980’de Konya’da ‘Kudüs’ü Kurtarma Mitingi’ düzenlemişti. Ancak 10 binlerce kişinin toplandığı miting, sergilenen provokatif hareketlerin gölgesinde kalmıştı.

Toplanma amacından sapan bir grup, “Dinsiz devlet yıkılacak” sloganları eşliğinde çevredeki binalara yeşil renkli boyalarla kışkırtıcı sloganlar yazarken, bir grup da miting başlarken okunan İstiklal Marşı’nı protesto ederek ayağa kalkmamıştı. Durumun farkına varan Erbakan ve partililerin çabası da kalabalığın içerisine sızan provokatörleri durduramamıştı. Mitingin ardından Konya Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatırken, 6 gün sonra darbeyi gerçekleştiren cuntacılar ise cezaevine koydukları merhum Erbakan’ı mitingde yaşananları bahane ederek haksız yere yargılamıştı.

SAVCI’DAN MİTİNGDEKİ OLAYLAR İÇİN ÇARPICI TESPİT

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin’in hazırladığı iddianamede, mitingi tertipleyen MSP yöneticilerinin kontrolü dışında gelişen olayları, askeri darbeye zemin hazırlamak ve yönetimi ele geçirmek isteyen devlet içindeki derin yapıların kurguladığı kaydedildi. İddianamede provokasyonla ilgili şu çarpıcı tespitlere yer verildi: “Bu olayda, İstiklal Marşı sırasında ayağa kalkmayan kişilerin, mitingi düzenleyen MSP’nin Genel Başkanı olan Erbakan’ın komutuyla söylettiği İstiklal Marşı sırasında ayağa kalkmamaları, olaydan sonra hem Erbakan hem de Belediye Başkanı Mehmet Keçeciler tarafından yapılan şikayetlerden bir sonuç alınmaması ve bu kişilerin irtica görüntüleri veren abartılı kıyafetleri dikkate alındığında MSP’li olmadığı, benzer provokatif eylemler için hazırlanmış, yapılacak darbede gerekçe kullanılacak kişiler olduğu sonucuna varılmaktadır.”

EVREN’İN AÇIKLAMASI İDDİNAMEDE

Askeri darbenin liderlerinin, yönetime el koymayı haklı göstermek için Konya’daki mitingde yaşananların üzerinde sıkça durduğuna dikkat çekilen iddianamede, Kenan Evren’in “Konya olayları gericiliğin ne boyutlara ulaştığını göstermiştir. Milletimizin bu olay karşısında gözleri açılmış, tehlikeyi bütün boyutlarıyla görmüştür” şeklindeki sözleri aktarıldı. İddianamede ayrıca dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Haydar Saltık’ın, “Konya mitinginin 12 Eylül’e gelinmesinde bardağı taşıran son damla olduğu” yönündeki açıklamasına dikkat çekildi.

O PROVOKATÖRLER BUHAR OLMUŞ!

Darbe sonrası Konya mitingiyle alakalı yargılananların tümünün beraat ettiğinin hatırlatıldığı iddianamede, provokasyonu gerçekleştirenlerin yakalanamadığı gibi eylemlerinin de MSP’ye yüklendiği vurgulanarak abartılı kıyafetlerle ortalıkta dolaşan ve İstiklal Marşı’nı protesto eden şahısların MSP’yle bir bağlantılarının bulunmadığı belirtildi.

“BOYUNLARINDA KOCA MEVLANA TESBİHLERİ...”

İddianamede ayrıca, Erbakan ve dönemin Konya Belediye Başkanı Mehmet Keçeciler tarafından yetkili makamlara verilen şikayet dilekçelerinin sümenaltı edildiğine işaret edilerek, Keçeciler’in şu sözlerine yer verildi: “Erbakan mikrofonu alıp, İstiklal Marşı için bizzat ses verdi. Hep bir ağızdan söylenirken baktım, en önde bazı adamlar ayağa kalkmıyor. Kimin veya kimlerin yaptığını hala bilmiyorum, oturanların hepsi Konya’nın meşhur delileriydi. Mustafa’dan İsmail’e, Selahattin’e kadar ne kadar delimiz varsa hepsini salıvermişler sokağa. Üzerlerine yeşil kaftanlar, başlarında yeşil sarıklar, boyunlarında koca Mevlana tesbihleri. Dışarıdan gelen gazeteciler haklı olarak bunları normal adam zannetti. Ertesi gün Hoca MSP, ben de belediye adına dilekçe verdik Savcılığa ve Valiliğe. İstiklal Marşı okunurken oturanlardan şikayetçiyiz diye...”

Yeni Akit
 

Bu haber toplam 3040 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri