Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'D-8 etkin bir güç olabilir'

22.11.2012 15:36
Başbakan Erdoğan Pakistan'da D-8 Zirvesi'nde konuşma yaptı.
Bölgemizde ekonomik kalkımanın refahın huzurun bölgesel barıştan geçtiğini biliyoruz. Terörün anlaşmazlıkların olduğu bir ortamda hiç bir ülke sadece kendi sınırları içinde huzur ve refahı kendi içinde sağlayamaz.

Bölgemizi son yıllarda tehdit eden bu tür savaşlar bu tür iç savaş veya çekişmeler bizim ekonomik performansımızı da aşağı çekmektedir. Bu konudaki hassasihyetimizin artması gerekmektedir.

Öncelikle bizler müslümanız. Birbirimizin kardeşiyiz. Birbirimize karşı sorumluyuz. Hiç kimsenin mahsum kanı akıtılmasına sessiz kalma hakkı yoktur.

Türkiye D-8 bünyesindeki ticaretin geliştirilmesi için üzerine düşeni kararlılıkla yapmaya devam edecektir. 2012'in ilk 8 ayında D-8 üşkeleriyle ticaret hacmimiz 25 milyar dolara ulaştı. D-8'de günlük işlemlerin kolaylaştırılması işbirliği konularında ilerleme kaydedilmesi gerekiyor. Bu konudaki anlaşma ve mutabakatları kendi aramızda sağlamak durumundayız.

Sanayi iletişim bankacılık tarım sağlık gibi alanlarda işbirliğini ortak projeler ortaya koyarak göstermeliyiz. Bu şekilde dinamizmini arttırmış bir D-8 dünyada söz sahibi haline gelecektir.

Diğer komitelerle D-8 arasındaki iş birliğini geliştirmeliyiz. Dİğer teşkilatlarla da temas içinde olmalıyız. Bu konuda bir çalıştay düzenlenmesini de tavsiye ediyoruz.

D-8'in önümüzdeki dönemde yükselen ekonomileri buluşturan bir platforma dönüşeceğine inanıyorum. Bölgesel sorunlar için D-8'İ bir umut ışığı haline getrebiliriz. D-8'i küresel düzeyde etkin bir güç olmasını sağlayabilriz. 
Bu haber toplam 1792 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri