Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'DAEŞ petrolünün en büyük alıcısı Esed'

03.12.2015 01:36
ABD yönetimi, Türkiye'nin DAEŞ'ten petrol aldığına ilişkin Rusya'nın iddiaları hakkında, DAEŞ'in petrolünün en büyük alıcısının Esed rejimi olduğunu gösteren çok sayıda kanıt bulunduğunu belirtti.

ABD yönetimi, Türkiye'nin DAEŞ'ten petrol aldığına ilişkin Rusya'nın iddiaları hakkında, DAEŞ'in petrolünün en büyük alıcısının Beşşar Esed rejimi olduğunu gösteren çok sayıda kanıt bulunduğunu, Rusya'nın endişesi varsa bunları Esed rejimi ile ele alması gerektiğini belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında konuya ilişkin soruya verdiği yanıtta, "Rusların böyle bir endişeyi dile getirmelerini ironik bulduğunu" söyledi.

Earnest, "DAEŞ petrolünün en büyük alıcısının Beşşar Esed ve onun rejimi olduğunu gösteren çok sayıda kanıt var" dedi.

Esed rejiminin ayakta kalmasının tek dayanağının Rusya olduğunu vurgulayan Earnest, "Ruslar bu konuda, DAEŞ'in yasa dışı finans kaynakları hakkında eğer gerçekten endişeliyse bu konuyu iktidarda kalabilmek için kendilerine bel bağlayan Beşşar Esed ile ele almalı" diye konuştu.

Earnest, ayrıca ABD Başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Paris'te yapılan son görüşmede Türkiye'nin Suriye sınırının güvenliği konusunun da konuşulduğunu bildirdi.

Earnest, Türkiye'nin sınırın bir bölümünü Türk halkının ulusal güvenlik çıkarı gereği ve yabancı savaşçıların geçişi ile DAEŞ'in yasa dışı mali kaynaklarını engelleyecek şekilde etkin olarak kapattığını söyledi.

AA

Bu haber toplam 1832 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri