Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DAEŞ'in 'maliye bakanı' öldürüldü

11.12.2015 14:18
DAEŞ'in maliye bakanı Ebu Salih'in Kasım ayı sonunda gerçekleştirilen operasyonda öldürüldüğü belirtildi.

ABD öncülüğündeki koalisyonun DAEŞ'e karşı yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren, Bağdat'tan gazetecilere video konferans yoluyla yaptığı bilgilendirmede, öldürülen kişilerden birinin DAEŞ'in "maliye bakanı" olarak adlandırılabilecek Ebu Salih adlı kişi olduğunu söyledi.

Ebu Salih olarak bilinen Muvaffak Mustafa Muhammed el Karmuş'un DAEŞ'in mali ağında yer alan en üst kademedeki kişi olduğunu belirten Warren, bu kişinin daha önce El Kaide örgütünde bulunduğunu kaydetti.

İKİ KRİTİK LİDER

Warren, ayrıca örgütün haraç toplama işlerinden sorumlu Ebu Meryem'in ve bilgi, silah ve insan transferini koordine eden Ebu Rahman el Tunisi'nin öldürülen diğer iki kişi olduğunu bildirdi.

DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonun operasyonlarında geçen yaz başından beri bin kadar örgüt üyesinin öldürüldüğü belirtilmişti.

Warren, ayrıca Peşmerge güçlerinin DAEŞ'ten geri aldığı Sincar'da örgütün arkada bıraktığı bubi tuzakları ve bazı yerlere yerleştirilmiş patlayıcıların temizlenmeye devam ettiği bilgisini verdi.

Bu haber toplam 1082 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri