Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dağda Aç Kalan PKK'lılar Teslim Oluyor

09.12.2011 17:12
Kış üslenmesine geçemeyen PKK'lılar, dağda açlık ve sefalet içinde yaşıyor. Çaresiz kalan militanlar güvenlik güçlerine teslim oluyor...

Şırnak’ta teslim olan 6 PKK’lı, terörist grupların açlık çektiğini belirterek, çok sayıda teröristin teslim olmak istediğini anlattı...

Cudi’de bir mağarada kuşatılan 3 PKK’lı ise komutanlar tarafından ikna edilerek teslim alındı. Şırnak Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, henüz kış üslenmesine geçemeyen terör örgütüne yönelik operasyonlarda, son 1 haftada 6 PKK’lı teslim oldu. Teslim olan teröristler, dağdaki grupların kötü durumda olduğunu ve açlık çektiğini belirterek teslim olmak isteyen çok sayıda arkadaşlarının bulunduğunu anlattı.

3 SAATTE İKNA OLDULAR

Cudi Dağı’nda yapılan operasyonda ise bir mağarada bulunan 3 terörist teslim oldu. Edinilen bilgilere göre, merdivenlerle birbirlerine bağlanan 7 katlı mağaranın etrafı askerler tarafından sarıldı. 3 PKK’lının durumu Şırnak Valiliği ile Genelkurmay Başkanlığı’na bildirildi. Operasyonu yürüten 2 komutan, PKK’lıları ikna etmek istediğini söyledi. Valilik, askerlerin can güvenliğin ön planda tutularak, PKK’lıların teslim olmaya ikna edilmesi yönünde çaba harcanmasını istedi. Mağaraya giren 2 komutan, bir PKK’lıyla yaklaşık 3 saat görüştü. Devletin, örgüt üyelerine bakışını, teslim olmaları durumunda, topluma kazandırmak istediklerini anlatan komutanlar, eyleme katılmayanların “etkin pişmanlık” çerçevesinde serbest kalabileceklerini söyledi. PKK’lılara okuma yazma ve meslek edindirme kurslarına katılarak, iş sahibi olanaklarının olduğu da ifade edildi.

‘3 GENÇ KURTARILDI’

İkna olan PKK’lı, mağaranın üst katında bulunan arkadaşlarının yanına gitti. Arkadaşlarıyla 1 saat konuşan PKK’lı ile diğer 2 PKK’lı silahlarını bırakarak dışarı çıktı. Mağaradan kaçmak isterken düşerek ayağını kıran bir örgüt mensubu ise helikopterle Şırnak Asker Hastanesi’ne kaldırıldı. Yetkililer, “Mağaraya roketatar ya da helikopterlerden ateş edilerek teröristler etkisiz hale getirilebilirdi. Ancak ikna çabaları kullanılarak kandırılmış 3 genç kurtarıldı ve adalete teslim edildi” dedi.

habertürk 

Bu haber toplam 1878 defa okunmuştur
vurun gitsin
Ahmet Yıldız
Kardeşim bırakın gebersinler,unutmayın 6 ay sonra bu itler tekrardağın yolunu tutarlarveaskerlerimizi şehid ederler .
10 Aralık 2011 Cumartesi 04:30
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri