Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dalan, Özal'a suikastı biliyor muydu

16.06.2012 03:13
DDK'nın raporu, Özal'a 1989'da ANAP kongresinde yapılan suikastı yeniden gündeme getirdi.

Anavatan'ın kurucularından olan Ergenekon'un firari sanığı Bedrettin Dalan'ın, silah ateşlenmeden önce kendisini yere attığı öne sürüldü. O gün salonda bulunan Vehbi Dinçerler, Dalan'ın silah ateşlenmeden önce kendisini yere atarak korumaya aldığına şahit olduğunu belirterek, “Hakikaten de arkadaşların ayakları altında uzanmıştı. Dalan'ı o şekilde gördüm” ifadelerini kullandı.

Devlet Denetleme Kurulu'nun 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümünün şüpheli olduğunu ortaya koyan raporu, Özal'ın 18 Haziran 1989 yılında yaralı olarak kurtulduğu suikastı yeniden gündeme getirdi. Anavatan Partisi'nin olağan genel kongresinin yapıldığı salona giren Kartal Demirağ isimli saldırganın ateş etmesi sonucu Özal parmağından yaralanmıştı.


“DALAN SİLAH ATEŞLENMEDEN YERE YATTI”

Anavatan'ın kurucularından olan Ergenekon'un firari sanığı Bedrettin Dalan'ın, silah ateşlenmeden önce kendisini yere attığı öne sürüldü. O gün salonda bulunan Milli Eğitim eski Bakanı Vehbi Dinçerler ile ANAP eski Milletvekili Faik Tarımcıoğlu, bu iddiaya ilişkin Akit'e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dalan'ın o sırada yakınında oturduğunu dile getiren Dinçerler, kendisinin de Dalan'ı yerde uzanırken gördüğünü belirtti. Dalan'ın kendisini yere atarak korumaya aldığına şahit olduğunu anlatan Dinçerler, “Dalan benim yakınımdaydı. Hakikaten de arkadaşların ayakların altında uzanmıştı. Dalan'ı o şekilde gördüm. Yerde yatıyordu” ifadelerini kullandı.

OTELDEKİ LİSTEYE DİKKAT!

Tarımcıoğlu ise kongrede hazır bulunan Dalan'ı yerde uzanırken görmediğini belirtirken, ANAP'ta Özal'a karşı olan bir ekibin varlığına dikkat çekti. Tarımcıoğlu, Dalan'ın o gün kongrede nabız yoklaması yaptığını anlattı. Tarımcıoğlu, suikast girişimine parti içindeki bazı isimlerin zemin hazırladığını iddia etti. ANAP Genel Başkanı Turgut Özal'ı tasfiye etmek amacıyla muhaliflerin bir otelde alternatif bir liste hazırladığını belirterek, şunları kaydetti: “Böyle bir şey mümkündür ama ben Dalan'ı o şekilde görmedim. Bu olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısı Uğur Tonik'in bir ifadesi vardı. Yani bu suikasttan en çok kim istifade edebilir diye. Liste verilmesi hadisesi vardır. Suikastın gecesi bir otelde hazırlanan bir isim listesi var. Bütün bu suikast olayına rağmen bir ekip ciddi manada çalışarak bir liste hazırladılar. O listeyi kim hazırladı, niye hazırladı ona bakmak lazım. ANAP'a hakim olabilme anlamında bir liste hazırlandı. Bir de kongre düzenlenirken arama yapılmadan girişi çıkışı daha kolay hale getiren talimatları kim verdi?”

POLİS ARAMA YAPMAMIŞ

Salonda makineli tüfek taşıyan bir başka saldırganın daha bulunduğunu dile getiren Tarımcıoğlu, güvenliği sağlayanların kimsenin üzerini aramadığına dikkat çekerek, “Yarım saat sonra hiç mutat olmayan bir şekilde bir çelenk getirildi. 3 kişi taşıyordu. Bu çelenkle beraber anormal şeylerin olabileceğini daha da kuvvetli hissettim. Çünkü orada çelenkte silah taşınabilirdi. Yani içeri silah girebilirdi. Nitekim öyle olmuş. Ve o çelengi taşıyan kişilerden birisinin de sonradan Kartal Demirağ olduğunu polis tespit etmişti. Sonra iki el ateş edildi” şeklinde konuştu.

DALAN ÖZAL'A BAŞKALDIRMIŞTI

Ergenekon operasyonlarından önceden haberdar olup yurtdışına kaçan Bedrettin Dalan, ANAP'ın kurucu üyeleri arasında bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı da yapan Dalan, Özal'la sürekli çekişme halindeydi. Özal'la kavga eden Dalan, parti içi muhalefeti harekete geçirerek Özal'ı tasfiye etmeye çalışmıştı. Özal daha sonra Dalan'ı partiden göndermişti.

ÖZEL YETKİLİ
Savcı DDK raporunu istedi.Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) Özal'ın ölümüne ilişkin hazırladığı raporu istedi. Alınan bilgiye göre, Savcı Çetin, DDK'ya yazı yazarak, Turgut Özal'ın vefatıyla ilgili raporun gönderilmesini talep etti.

Savcılığın, raporda yer alan bilgileri inceleyeceği kaydedildi. 

Bu haber toplam 5754 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri