Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sağlıkçılara Danıştay zammı

01.02.2012 10:10
Danıştay, acil servislerde çalışmadıkları halde, mesai saatleri dışında bu servislerde görevlendirilen hastane personelini sevindirdi.
Bu personelin döner sermayeden aldıkları ücretler çalıştıkları birime göre hesaplanıyordu. Ancak Danıştay bu hesaplamanın yanlış olduğuna hükmetti ve görevlendirilen kişilerin ek ödemesinin de acil servis katsayısından yapılmasına karar verdi.
 
ÜNİVERSİTEYE DAVA
 
Danıştay’ın emsal niteliğindeki kararıyla hastane çalışanlarının eline 200 lira fazla ek ödenek geçecek. Türk Sağlık-Sen tarafından Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bir çalışan adına açılan davada, mesai saatleri dışında Acil Servis Bölümü’nde nöbet tutarak verdiği hizmetin, döner sermaye ek ödemesinde riskli birimler katsayısıyla hesaplanması istendi.
 
200 LİRA EK ÜCRET
 
İzmir 4. İdare Mahkemesi davayı açan laborantın lehine sonuçlandırdı. Danıştay 8. Daire’de mahkemenin kararını onayladı. Hastane döner sermaye geliri ve çalışanların riskli birimlere hizmet ettiği süre göz önüne alındığında üniversite hastanesi çalışanları, 200 TL’ye kadar ek döner sermaye gelirine kavuşabilecekler.
 
Kaynak: Serdar ALAKUŞ/BUGÜN
Bu haber toplam 2118 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri