Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Danıştay 'Adli Kolluk Yönetmeliği'ni iptal etti

27.12.2013 16:35
Danıştay değiştirilen Adli Kolluk Yönetmeliği hakkındaki değişikliğin yürütmesini durdurdu.

Danıştay 'Adli Kolluk Yönetmeliği'ni iptal etti. Türkiye Barolar Birliği, hükümetin yönetmelikte yaptığı değişikliği Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Danıştay'a başvurmuştu.

Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından Adlî Kolluk Yönetmeliğinde yapılan değişiklik, Danıştay 10. Dairesi tarafından iptal edildi.

İptal edilen düzenleme, Emniyet ve Jandarma kolluk amirlerine adli olayları mülki idare amirine bildirme zorunluluğu getiriyordu.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ DE BİR AÇIKLAMA YAPTI

Türkiye Barolar Birliği’nden (TBB) yapılan açıklama, "Adli Kolluk Yönetmeliği’ne karşı Türkiye Barolar Birliği’nin açmış olduğu iptal davasında, Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildiği bilgisine ulaşılmıştır." denildi.

TBB, verilen kararla ilgili olarak, “Hukuk devletinin sökülmüş olan çivilerinin bu kararla birlikte yerine yerleştirilmeye başlanacağı umut edilmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

TBB'den yapılan yazılı açıklamada, “Hafta sonu yayınlanan Adli Kolluk Yönetmeliği’ne karşı Türkiye Barolar Birliği’nin açmış olduğu iptal davasında, Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildiği bilgisine ulaşılmıştır. Kararın metni elimize ulaştığında yayınlanacaktır. Buna göre, savcıların vermiş oldukları talimatların başsavcı onayına sunulması; kolluğun, savcıların talimatlarını yerine getirirken başsavcının da olurunu aramaya kalkışmaları, kolluğun el koyduğu olayları yargısal faaliyetle hiçbir ilgisi olmayan mülki amirlere bildirmesine dair düzenleme, alınan duyum doğruysa yürütmeyi durdurma kararı sebebiyle uygulanmayacaktır. Böylece, anayasal rejimin temellerine aykırı olan bir yönetmelik değişikliğine karşı başvurulan yargısal yolun etkili olduğu memnuniyetle görülmektedir. Hukuk devletinin sökülmüş olan çivilerinin bu kararla birlikte yerine yerleştirilmeye başlanacağı umut edilmektedir. Türkiye Barolar Birliği, yolsuzluk soruşturmasının hiçbir şekilde örtbas edilmeden etkin bir şekilde yürütülmesinin takipçisi olacaktır. Aynı şekilde yargı eliyle siyasete ve ülke yönetimine müdahale edildiğine dair devletin en üst seviyelerinde dile getirilen iddiaların da yakından takipçisidir.” denildi. ROTAHABER

Bu haber toplam 1202 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri