Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Danıştay’dan Ayasofya Camii ile ilgili skandal karar!

09.05.2015 15:46
Ayasofya Camii’nin müzeye dönüştürülmesine itiraz edilen ve 2008 yılından bu yana süren hukuksal süreçte Danıştay skandal bir karar vererek ‘Müze olarak kalacak’ dedi.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Ayasofya Camii'nin müzeye dönüştürülmesine ilişkin 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı'nın iptali için yıllar önce açılan davada son kararını verdi.

Danıştay 10. Dairesi, 2008 yılında adı geçen Bakanlar Kurulu Kararı'nın iptal istemini reddetmişti. İptal başvurusunu ise Sürekli Vakıflar Tarihi Eserler ve Çevreye Hizmet Derneği yapmıştı. Kararda, insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal sitleri dünyaya tanıtmak, toplumda söz konusu evrensel mirasa sahip çıkacak bilinci oluşturmak ve çeşitli sebeplerle bozulan, yok olan kültürel ve doğal değerlerin yaşatılması için gerekli iş birliğini sağlamak amacıyla hazırlanan UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme'nin Türkiye tarafından da kabul edildiğine vurgu yapılmıştı.

Söz konusu dernek, karar düzeltme başvurusu yapınca dosya Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna intikal etmiş oldu.

İdari yargıda en üst merci olan kurul, geçtiğimiz hafta son kararını verdi ve Danıştay 10. Dairesi'nin gerekçelerini haklı bularak karar düzeltme başvurusunu 7 yıl sonra reddetmiş oldu. İtiraz yolu tamamen kapalı bulunan bu kararla Ayasofya müzesinin yeniden camiye dönüştürülmesinin yolu da kapanmış oldu.

Bu haber toplam 1480 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri