Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dankner iflas ederse İsrail'in sonu gelebilir

10.09.2012 10:55
Tarihinin en büyük mali krizini yaşayan ve protestoların eksik olmadığı İsrail'in geleceği 58 yaşındaki bir milyarder iş adamına bağlı...

GSM sektöründen süpermarket zincirine sigortacılıktan çimento tekeline kadar İsrail ekonomisinin hatırı sayılır bir büyüklüğünü elinde tutan Nochi Dankner'in Holdingi IDB iflas bayrağı çekmek üzere. 18 ailenin yüzde 60'ını elinde tuttuğu İsrail ekonomisinin en büyük ailesi ise Danknerler. Dankner ailesi ekonominin yüzde 18.7'sini elinde bulunduruyor. İsrail'de en büyük 500 firmanın oluşturduğu 172 milyar dolarlık gelirin 57.4 milyar dolarını en zengin 19 kişi elinde tutuyor.

İSRAİL'İ BERABERİNDE GÖTÜRECEK

Uzmanların "Beraberinde İsrail ekonomisini de götürecek" yorumlarını yaptıpı Nochi Dankner, geçtiğimiz günlerde çalışanlarına yönelik "Zor günlerden geçiyoruz. Hiçbirimiz için kolay değil" diye başlayan bir mektup yolladı. Borç batağındaki firmanın batışının İsrail ekonomisinde domino etkisi yaparak krizi derinleştireceği tahmin ediliyor. İsrail'i özellikle Filistin ayaklanmalarının artışında ve Lübnan savaşında destekleyen Dankner'in oldukça büyüyen holdingini su üstünde tutmaya çalıştığı belirtiliyor. Yüz milyonlarca dolar borcu biriken holdingin önümüzdeki dönemde borçlarını ödemekte sıkıntı çekeceğine ise kesin gözüyle bakılıyor.

"DOMİNO ETKİSİ YAPACAK"

İsrail Sosyal ve Ekonomik Gelişme Merkezi Direktörü Daniel Doron, mevcut durumda yaşanacak bir krizin ekonomiyi finansal krizden daha fazla etkileyeceğini çünkü ekonominin büyük bölümünün Dankner tarafından kontrol edildiğini belirtti. Doron, "Domino etkisi yapacak. Kreditörler para kaybedecek. Bir çok insan işinden olacak. Büyük bir trajedi olacak" dedi.

PROTESTOLAR BİTMİYOR

İsrail'de yüz binler ekonomideki kötü gidişi protesto için sokaklara döküldü. Ülkede özellikle gelir dağılımı adaletsizliği nedeniyle her hafta gösteriler düzenleniyor. (Sabah)

Bu haber toplam 3732 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri