Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Darbe, Erdoğan’ın Gazze Ziyaretini Vurdu

05.07.2013 00:32
Mısır'da Mursi yönetimine yapılan darbe, başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze ziyaretini de etkileyecek. İsrail üzerinden Gazze'ye geçmeyeceği bilinen Erdoğan'ın, Mısır üzerinden geçme planları da darbeyle karşı karşıya.

Mısır Ordusu'nun Mursi yönetimine karşı darbesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'En kısa zamanda' yapacağı açıklanan Gazze ziyaretini riske soktu. İşgal altındaki Gazze'ye ulaşmak için İsrail rotasını tercih etmeyen Erdoğan, Filistin topraklarına Mısır üzerinden, Refah Sınır Kapısı'nı kullanarak geçecekti. Ancak ordunun darbesi, Erdoğan'ın Gazze ziyaretini de erteleyebilir.

Kaynaklar, kanlı Mavi Marmara saldırısı sonrası Türkiye'ye tazminat ve abluka kaldırma sözü veren Tel Aviv'le Ankara arasındaki hattın hala gergin olduğunu belirtiyor.

Tel Aviv'in söz konusu sözlerini yerine getirmeden, Erdoğan'ın İsrail üzerinden bu ziyareti gerçekleştirmeyeceği ifade ediliyor. Diğer yandan, Ankara'yla Tel Aviv arasında, abluka ve tazminat konusunda bürokratik düzeyde görüşmeler sürüyor.

Bu haber toplam 1650 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri