Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Darbe tehdidi sürüyor

13.06.2012 14:40
Prof. Dr. Fikret Başkaya, darbe tehdidinin halen sürdüğünü sadece bugün için gündemden düştüğünü söyledi.

Prof. Dr. Fikret Başkaya, darbe tehdidinin halen sürdüğünü sadece bugün için gündemden düştüğünü söyledi. Darbelere uygun ortamın geçici olarak ortadan kaldırıldığını savunan Başkaya, “Bir rahatlama ve darbe olmayacak havası estirmek yanlış olur. Şuanda sadece bir darbe ortamı yok. Ancak darbecileri besleyen rejim varlığını olduğunu gibi koruyor” dedi.
 

ASLAN DEĞİRMENCİ / ANKARA-

 

‘Milat’a konuşan Prof. Dr. Fikret Başkaya, Türkiye’de yaşanan sorunların temelinde baskıcı rejimin olduğunu belirterek, “Darbecileri besleyen rejim varlığını korudukça sorunlar bitmez” dedi.

 

Prof. Dr. Fikret Başkaya, darbe tehdidinin halen sürdüğünü sadece bugün için gündemden düştüğünü söyledi. Darbelere uygun ortamın geçici olarak ortadan kaldırıldığını savunan Başkaya, “Bir rahatlama ve darbe olmayacak havası estirmek yanlış olur. Şuanda sadece bir darbe ortamı yok. Ancak darbecileri besleyen rejim varlığını olduğunu gibi koruyor. Ülkeye özgürlük, daha çok hak, daha büyük sosyal eşitlik gelmeden darbe tehdidi son bulmaz” dedi.

 

Liberaller yanılacak

Anayasa çalışmaları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Başkaya, “Bir oyalama var gibi… Yaşanan tartışmalar ile seyirciler oyalanıyor. Umarım öyle değildir ama ben öyle gözlemliyorum. Liberal kesim ısrarla konunun böyle olmadığını iddia ediyor. İlk onlar yanılacaklar. Söz konusu anayasa yazılsa bile çok fazla özgürlükçü olacağını sanmıyorum. Rejim söz konusu anayasa değişikliği ile sadece restore edilecek. Türkiye’de her 25- 30 yılda bir devlet restore edilir. Rejim tükenirken kısmi değişikliklerle yeniden ayağa kaldırılıyor. Sorun anayasa’dan öte… Sorun rejim… Rejim topyekun değişmeden sadece demokrasi oyunu oynanır. Yok oynanmıyorsa en başta düşünce özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılıp, yüzde 10 barajına dokunulmalıdır. Değiştirilemez maddeler ortadan kaldırılmalıdır. Hatta istenirse, anayasaya dokunmadan da, kanunlarda yapılacak değişikliklerle kısmî bir demokratikleşme pekâlâ mümkündür” diye konuştu.

 

Anayasa sürekli sorun oldu

İnsanlar arasında politik, ekonomik, sosyal eşitlik sağlanmadan sorunların bitmeyeceğini vurgulayan Başkaya, “Yıllarca demokratik talepler, hak talepleri ‘anayasa’ gerekçe gösterilerek geri çevrildi veya savsaklandı. Anayasa sürekli sorun oldu. Bugün kapitalist patronlar ve bir bütün olarak egemenler cephesinin istediği doğrultuda yazılacak bir anayasa ile sorunlar aşılamaz. Anayasanın varlık nedeni egemen sınıfların nasıl yönetebiliriz, haklar alanını nasıl daraltabiliriz, nasıl aldatıp-oyalayabiliriz olmamalıdır. Gerçekten demokratik bir anayasa, ancak anayasa yapma sürecine demokrasiye ihtiyacı olan toplum sınıflarının etkili ve kalıcı katılımı ve müdahalesiyle mümkün olabilir” dedi. 

MİLATGAZETESİ.COM

Bu haber toplam 2996 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri