Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Darbeciler Zulmü Gazze'ye Taşıyacak

05.10.2013 16:37
Mısır'daki darbe yönetimi Sina Yarımadasındaki şiddet olaylarını gerekçe göstererek Gazze Şeridine yönelik müdahale planı hazırladı.

3 Temmuz'daki darbenin ardından Mısır'daki askeri yönetim, Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı olan Refah Sınırını kapatmış, sınır boyundaki tünelleri de yerle bir etmişti. Gazze ekonomisi sadece Temmuz ayında 200 milyon dolar zarara uğramıştı.

Darbe sonrası Gazze'deki Refah sınırının karşısında yer alan Sina Yarımadasında Mısır Ordusuna yönelik saldırılar meydana geldi. Askeri yönetim bu saldırıdan Sina'daki silahlı grupları sorumlu tuttu ve söz konusu grupların Gazze'deki Hamas yönetimi tarafından desteklendiğini iddia etti.

Sina'da tansiyon düşmezken Mısır Ordusu, olası bir Gazze operasyonu için düğmeye bastı. Geçtiğimiz Çarşamba günü Mısır Hava Kuvvetlerine ait uçaklar Gazze hava sahasına girerek keşif uçuşu gerçekleştirdi.

Batı Şeria kaynaklı Maan haber ajansına konuşan Mısırlı yetkililer, Gazze'ye yönelik müdahale hazırlığı yaptıklarını söyledi. Askeri yetkililer, Han Yunus ve Refah'taki bazı hedefleri kayıt altına aldıklarını belirttiler.

Askeri yetkililer söz konusu saldırıların devam etmesi halinde Gazze'deki Han Yunus ve Refah kentlerine operasyon düzenleyeceklerini duyurdular.

Mısır Ordusu, Sina'daki şiddet olaylarının sorumlusu olarak gördüğü Hamas yönetimine karşı Gazze'ye müdahalede bulunabileceklerini açıkladı. Ordudan bir yetkili, "biliyoruz ki Gazze halkının tamamı bu saldırıların sorumlusu değil ama Hamas yönetimi Sina'daki grupları destekliyor" dedi.

Mısır ayrıca tünelleri ve Refah Sınırını da Hamas ile Sina'daki Ensar el Sunna ve Ensar Beytül Maktis adlı gruplar arasındaki iletişimi kesmek için kapattıklarını iddia ediyor.HABERVAKTIM

Bu haber toplam 1640 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri